YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Günümüz Türkçesiyle Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi 8. Kitap

Günümüz Türkçesiyle Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi 8. Kitap

Yazar:

Kategori: Edebiyat

ISBN: 978-975-08-1976-6

Tekrar Baskı: 2. Baskı / 03.2017

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 04.2011

Hazırlayan:

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
31.94 TL    Etiket Fiyatı : 42.59 TL
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlıkKitap Akrabalıkları
Sayfa Sayısı: 785
Boyut: 13.5 x 21 cm
Tekrar Baskı: 2. Baskı / 03.2017

“Günümüz Türkçesiyle Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi 8. Kitap”

Gümülcine – Kavala – Selânik – Tırhala – Atina – Mora – Navarin – Girit Adası – Hanya – Kandiye – Elbasan – Ohri – Tekirdağı
(kutulu 2 cilt)

Evliyâ Çelebi, Seyahatnâme’sinin sekizinci cildinde Batı Trakya üzerinden Mora yarımadasına geçip Girit seferi için asker toplar, ardından Girit’e geçer. Girit’te 3 sene kaldıktan sonra Arnavutluk’a geçer, oradan Balkanlardan Tekirdağ’a gelir. Çok uzun süren ve Osmanlıya çok pahalıya mal olan Girit fethine katılıp bütün savaş sahnelerini bize anlatır.

Bu ciltte gezdiği yerler: Batı Trakya, Dimetoka, Ferecik, Gümülcine, Kavala, Siroz, Selânik, Alasonya Kalesi, Tırhala Kalesi, Atina, Mora Yarımadası, Kefalonya, Anavarin, Moton, Koron Kalesi, Mizistre, Anapoli, Girit Adası, Hanya, Kandiye, Elbasan, Ohri, İştib, Tikveş, Usturumça, Hayrabolu, Tekirdağı’dır.  Evliyâ Çelebi bu seyahat boyunca kuzeyin soğuk ikliminden sıcak iklimlere inmiş, tarihe karışmış uygarlıklara ait bilgiler vermiş ve çok çetin geçen Girit savaşı safhalarını ayrıntılı olarak aktarmıştır.

Girit Adası fetihnâmesi girişidir. Yüce Yaratıcı’nın ilâhî iradesi gereği, ezelî hükmü bunun üzerine yürümektedir ki insanların ve cinlerin Rezzâk-ı Râzık’ıdır, onlara takdir ettiği rızıklarını verir.
Âyet “Şüphesiz rızık veren, sağlam kuvvet sahibi olan ancak Allah’tır” [Kur’ân, Zâriyât, 58] nassı mazmunu üzere bütün yaratılmışların mürebbîsi olup tüm kullarına bu yeryüzünü mesken ve sığınak olması için yaratıp onları yerleştirir, herkese kadrine göre takdir ettiği nefis nimetlerini verir ki âyet, “Allah’ı, O’nun şanına yaraşır şekilde tanıyamadılar...” [Kur’ân, En’âm, 91] hükmü üzere insanların, cinlerin ve bütün yaratıkların var edicisi ve rızık vereni Hâlık-ı Kevneyn ’dir. Bütün kullarını birer çeşit düşünce ve hevese sevk edip her biri bir sevda ile yaratıldığında bu kemter kul gösterişsiz Evliyâ’ya ezelde seyahat takdir olunup âyet, (---) “De ki, yeryüzünde dolaşın da...” [Kur ’ân, En’âm, 11] nassı üzere ve âyet, “Oralarda geceleri ve gündüzleri korkusuzca gezin” [Kur’ân, Sebe’, 18] fehvasınca ve “Allah’ın rahmetinin eserlerine bakın...” [Kur’ân, Rum, 50] kesin âyetlerin fermanına bu hakir ve zayıf kul mazhar düşüp dünya gezgini olduk. Zira,

Hallâk-ı Ezel âleme kıldıkda tecellî,
Her kulu birer hâl ile kılmış mütesellî.Benzer Kitaplar