YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Kitap Kurtları İçin 3: Tavşan Dağa Küserse, Kaplumbağa Koşarsa

Kitap Kurtları İçin 3: Tavşan Dağa Küserse, Kaplumbağa Koşarsa

ISBN: 978-975-08-4421-8

Tekrar Baskı: 4. Baskı / 02.2019

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 03.2011

Resimleyen:

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
37.50 TL    Etiket Fiyatı : 50.00 TL
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlıkKitap Akrabalıkları
Sayfa Sayısı: 112
Boyut: 16.5 X 22 cm
Tekrar Baskı: 4. Baskı / 02.2019

“Kitap Kurtları İçin 3: Tavşan Dağa Küserse, Kaplumbağa Koşarsa”

Haydi çocuklar  kitap başına!

Filiz Özdem’in kitap okumayı seven çocuklar için hazırladığı dizi devam ediyor:
Tavşan Dağa Küserse, Kaplumbağa Koşarsa.
Bu kitapla kaplumbağalar, fareler, kurbağalar, gelincikler, kirpiler, tavşanlar, kunduzlar, sincaplar dünyasına konuk oluyoruz. Yakından bildiklerimiz, hiç tanımadıklarımız, hatta ilk kez duyduklarımız belki de biraz şaşırtacak bizi, ama hepsi kesinlikle sevimli gelecek.
Bilgiler, hikâyeler, kitaplar, bilmeceler, atasözleri ve deyimler hazinesinden ne kaparsak kâr… Bunları da ilk iki kitaptan kulağımıza küpe olanların yanında korursak “farklı” olma yolunda hayli ilerlemiş olacağız.
“Şunu da itiraf edeyim, ilk iki kitabı okuduktan sonra başlayan merak, “Tavşan Dağa Küserse, Kaplumbağa Koşarsa” ile alışkanlığa dönüştü, her zamanki gibi adı şimdiden belli olan dördüncüyü, “Pirenin Yorganı, Karıncanın Rüyası”nı ne yalan söyleyeyim şimdiden bekler oldum. İnsanın kulağına su kaçırmak değil de nedir bu…”

Gelincik adı sizi yanıltmasın. Öncelikle, kırmızı narin yapraklarıyla pek sevdiğim bir çiçek olan gelincikten değil, etçil memeli bir hayvan olan gelincikten söz ediyoruz, hemen belirteyim. Sonra, bu adı gibi sevimli, komik görünüşlü hayvan, aslında sansargiller ailesindendir ve pek merhametsiz, pek saldırgandır. Son derece atiktir, çok hızlı hareket eder. Müthiş hırsızdır. Alimallah, bir kümese dadanmayagörsün!
Büyüdüğüm evin bahçesinde, dedem bir kümes yaptırmıştı. Ama gelin görün ki, kümese bir gelincik dadandı. Ne yumurta ne tavuk kaldı geriye… Dedem ne yaptı ne ettiyse gelincikten kurtulmak mümkün olmadı. Sonunda dedem kümes sevdasından vazgeçti. Nasrettin Hoca’nın “Yorgan gitti, kavga bitti” hikâyesindeki gibi, kümes ortadan kalkınca, bir süre sonra gelincik de görünmez oldu.
Biliyor musunuz? Gelinciğin cirit attığı yerde fare kısmının barınmasına imkân yoktur. Fare, yılan ve köstebek avlamaya bayılır bu hayvan. Üstelik öldürdüğü hayvanların yuvalarına yerleşip yaşamak gibi de bir alışkanlığı vardır. Hem de inini, öldürdüğü hayvanların postlarıyla kaplar! Küçücük cüssesine hiç bakmadan, kıstırılacak olursa insana da saldırır.
Kışları karlı geçen bölgelerde yaşayan gelincikler, kışın tüylerini döküp beyaz renkli bir kürke bürünürler, yazın da kürkleri kahverengi olur. Gelinciğin en büyük düşmanı baykuş, atmaca ve kedidir. Tabii hakkında hiç iyi konuşmadık, ama yiğidi öldür, hakkını yeme; gelincik, doğadaki kemirici hayvan türlerinin nüfus artışını kontrol ettiği için, yararlı bir hayvandır.
Gelinciğin sevimli ve komik bir görünüşü olduğunu söylemiştim. Sansargiller ailesinden bu vahşi hayvanın, ince uzun bir gövdesi, hareketli ve gövdesine göre tuhaf uzunlukta bir boynu ve kısa bacakları vardır.
Yine mi diyeceksiniz! Evet! Ne yazık ki, gelinciklerin iri türleri de kürkleri yüzünden avlanır.Benzer Kitaplar