YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Bütün Kozmokomik Öyküler

Bütün Kozmokomik Öyküler

ISBN: 978-975-08-1258-3

Tekrar Baskı: 8. Baskı / 01.2024

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 06.2007

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
337.50 TL    Etiket Fiyatı : 450.00 TL
-+

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Orijinal Adı: Tutte le cosmicomiche
Sayfa Sayısı: 368
Boyut: 13.5 x 21 cm
Tekrar Baskı: 8. Baskı / 01.2024

İtalyan edebiyatının büyük ustası Italo Calvino’nun kadim bilgilerden modern bilime uzanan verileri kullanarak mizahi bir dille yazdığı kozmokomik öyküler, yayımlandığı zaman İtalya’da büyük yankı uyandırdı. Kozmokomik öykülerin geveze, hayalperest ve çapkın kahramanı Qfwfq’nun ağzından evrenin yaratılışı üstüne görülen hayalleri anlatan Bütün Kozmokomik Öyküler, Calvino’nun sağlığında yaptığı bu düzenlemeyle ilk kez Türkçede.

Sonu Olmayan Oyunlar

Galaksiler birbirlerinden uzaklaştıkça,  evrenin seyrelmesi durumu,‘ex novo’ ortaya çıkan maddeden oluşan yeni  galaksilerle giderilir. Evrenin ortalama yo¤unlu¤unu sabit tutmak için,  genişlemekte olan her 40 santimetre küp uzay için 250 milyon yılda bir, bir  hidrojen atomu oluşması yeterlidir. (Durağan Durum denen bu kuram, evrenin bir  anda dehşetli bir patlama sonucu oluştu¤unu savunan sava karşı ortaya  konmuştur.)

Küçük bir çocuktum ve olanların farkına varmıştım bile –diye anlatmaya koyuldu Qfwfq.– Hidrojen atomlarını bir bir tanırdım; ortaya yeni bir tane  çıktı mı, hemen anlardım bunu. Benim çocukluğumda bütün evrende  hidrojen atomlarından başka oynayacak bir şey  yoktu, biz de, yani ben ve ben yaşlardaki arkadaşım Pfwfp, bunlarla oynamadan  edemezdik. Nasıl bir oyun muydu bizimki? Şimdi anlatacağım. Uzay eğri  olduğundan, atomlarımızı misket gibi onun eğrisi üzerinde yuvarlıyorduk, atomu  en ileri atan kazanıyordu. Atoma vururken etmenleri, yörüngeleri, manyetik alanları ve çekim alanlarını  iyi kullanmayı bilmek gerekliydi, yoksa, misket pistin dışına kayar, yarıştan  atılırdı.Benzer Kitaplar