YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Tarihyazımı

Tarihyazımı

Yazar:

Kategori: Tarih

Çeviren:

ISBN: 978-975-08-1559-1

Tekrar Baskı: 4. Baskı / 04.2022

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 03.2009

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
262.50 TL    Etiket Fiyatı : 350.00 TL
-+

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Orijinal Adı: Historiograpy
Sayfa Sayısı: 584
Boyut: 16.5 x 24 cm
Tekrar Baskı: 4. Baskı / 04.2022

“Tarihyazımı”

Tarihyazımı (historiography) konusundaki en yetkin yazarlardan biri olarak bilinen Ernst Breisach’ın başyapıtı bu alanda verilmiş en önemli çalışma kabul edilir.

Breisach bu kitapta Batı kültüründe tarihyazımının gelişimini iyi düzenlenmiş, sistemli ve özlü bir biçimde anlatıyor. Antik Yunan’dan günümüze, Homeros’tan Hegel’e, Bancroft’tan Collingwood’a, bu bilim dalının gelişimini izlemek için bir başvuru kitabı olan bu eser modern tarihyazımının en önemli meselelerine, tartışmalarına ve yeniliklerine ışık tutuyor.

On dokuzuncu yüzyıl tarihçileri krallara danışmanlık yapmışlar; Almanya ve İtalya’da devlet birliğinin kurulmasına önderlik etmişler; aralarından, Fransa’ya bir başbakan ve cumhurbaşkanı çıkarmışlar; eski ve yeni devletlere kimliklerini kazandırmışlar; Amerika’da kurulan genç devlete, kıtaya egemen olmayı ilham etmişler; devrimlere, geçmişi bilmekten kaynaklanan yetkiyle cevaz vermişler ve bilim adamları mertebesine yükselmişlerdi. Dahası, düşünürlerin çoğunu, her şeyin gelişim açısından, yani kısaca tarihsel olarak anlaşılması gerektiğine ikna etmişlerdi. Tevekkeli değil, Thomas Carlyle, tarihin ölümsüz olduğunu söylemişti: “Kimi milletler keramet sahibidir; kimisi değildir: fakat tüm insanlık içinde bir tek kabile yoktur ki tarihe heves etmeyecek kadar kaba olmuş olsun; oysa bunların bazıları beşe kadar sayacak aritmetiğe sahip değildi.”Benzer Kitaplar


Yazarın Diğer Kitapları