YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
İkinci Bir Yaşam – Sevim Burak’ın Edebiyat Dünyası

İkinci Bir Yaşam – Sevim Burak’ın Edebiyat Dünyası

Kategori: Edebiyat, İnceleme

ISBN: 978-975-08-4289-4

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 07.2018

Hazırlayan:

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
48.75 TL    Etiket Fiyatı : 65.00 TL
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı: 240
Boyut: 13.5 x 21 cm

“İkinci Bir Yaşam – Sevim Burak’ın Edebiyat Dünyası”

“Yazdıklarımın konusu kendi kendisi olan bir edebiyat benimki…”

Edebiyatımızın en karakteristik seslerinden Sevim Burak, yarattığı farklı gerçeklik algısı, dili ve tipografiyi zorlayan üslubuyla yazdığı dönemde okuruna ulaşmada zorluklar yaşamıştır. Oluşturduğu özgün tarzı sayesinde zamanını aşmayı başarmış, günümüzde de gizemini koruyan yazar, okurda anlaşılma ve keşfedilme arzularını uyandırmıştır. Burak’ın sanat anlayışı farklı akademik disiplinlerden gelen araştırmacılar ve eleştirmenler tarafından titizlikle incelendi ve ortaya “İkinci Bir Yaşam” çıktı.

Metinleri hem yazılma hem de okunma aşamalarında yepyeni anlamlar kazanan Burak’ın daha iyi anlaşılması amacıyla hazırlanan bu kitap sizi yazarın özgün yazım evrenine taşıyacak.

 

Peki, Burak düz bir yazım diliyle de öz’ün özgürlüğe kavuşabileceğini bildiği halde niçin parçalı ve sözdiziminin tersyüz edildiği bir yazım dili kullanmıştır? Çünkü Burak için çağdaş dünyanın anlamı parçalanmıştır ve bu parçalanmışlık yalnızca parçalanmış bir dille özgürleştirilebilir. Bu nedenle Burak dili kırar, büker, tüketir, kimi zaman da büsbütün yitimini arzular. Böylece öz ile biçim arasındaki birlikteliği güçlü bir şekilde ortaya koyar. Hatta metinlerinde kullandığı soyut resme ilgisi de buradan kaynaklanır: “Çağdaş dünyanın anlamı benim için bu olabilir. Kırılmış, dağılmış öz’lerle uğraşıyorum. Bu yüzden, soyut resme büyük bir tutkum var” diyerek soyut resimle metinleri arasında ortak bir bağ olduğunu belirtir. Burak, metinlerinde biçime ve soyut resme verdiği önemle öz’ü elde edebilmeyi amaçlar:
Öz’ü tam bir yalınçlıkla ortaya koyabilmek için, bende, biçimsel çabanın ileri gitmesi gerekir. Bu yüzden, biçimsel görünen yerler, öz’ün en kuvvetle belirdiği yerlerdir. “Yanık Saraylar”, “Büyük Kuş” hikâyeleri bunun örnekleridir. Satırların alt alta kaymaları, kırılmaları − büyük harflerin kullanımı, özü yakalayabilmek çabasından başka bir şey değildir.Benzer Kitaplar


Yazarın Diğer Kitapları