YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Liste görünümü

Lâle MüldürLâle Müldür
Biyografi

Lâle Müldür (Aydın, 1956) Liseyi Robert Kolej’de bitirdi. Şiir bursu alarak Floransa’ya gitti. Türkiye’ye dönerek birer yıl ODTÜ Elektronik ve Ekonomi bölümlerine devam etti. 1977 ’de İngiltere’ye gitti: Manchester Üniversitesi Ekonomi Bölümü ’nden lisansını, Essex Üniversitesi Edebiyat Sosyolojisi Bölümü ’nden master derecesini aldı. 1983-1987 yılları arasında Brüksel’de yaşadı: Ressam Patrick Clays ile on iki yıl evli kaldı. 14 Aralık 2002’de beyin kanaması geçirdi, iki ay hastanede yattı.

İlk şiirleri 1980’de “Yazı” ve “Yeni İnsan” dergilerinde çıktı. “Gösteri”, “Defter”, “Şiir Atı”, “Oluşum”, “Mor Köpük”, “Yönelişler”, “Sombahar” ve “kitap-lık” dergilerinde birçok şiir ve yazısı yayımlandı. Bir dönem “Radikal” gazetesinde yazdı. Şiirlerinden bazıları (“Destina”, Yeni Türkü) bestelendi ve filmlerde kullanıldı. Şiirlerinden bir seçki “Water Music” adıyla Dublin’de (Poetry Ireland, 1998), Fransız ressam Colette Deblé’nin resimleri üzerine yazdığı şiirler Fransızca olarak “Ainsi parle la Fille de pluie” (Yağmur Kızı Böyle Diyor) adıyla Fransız Enstitüsü’nde, 2008’de ise Donny Smith’in çevirdiği yine bir seçme şiirler kitabı (I Too Went to the Hunt of a Deer) Türkiye’de yayımlandı. Yurtdışındaki birçok toplantıda Türkiye’yi temsil etti; Amerika’da yayımlanan Türk şiiri antolojisinde “80’lerde başlayan krizi aşan bir şair” olarak anıldı. “Ultra-Zone’da Ultrason” ile 2007 Altın Portakal Şiir Ödülü’nü aldı.

(Bundan sonraki kitabı “Anneye Ayetler”in hazırlığı niteliğindeki Siyah Sistanbul, 2009-2010 tarihleri arasında yazıldı.) 13. İstanbul Bienali başlığı Lâle Müldür’ün aynı adlı “Anne Ben Barbar mıyım?” kitabından alınmıştır. Lâle Müldür, Kaan Karacehennem ve Franz von Bodelschwingh birlikte çalıştıkları “Azılı Yeşil” adlı filmlerinden bir kolajı 13. İstanbul Bienali’nde sergilediler.