YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Liste görünümü

Adil İzciAdil İzci
Biyografi

Adil İzci 1954’te Niğde’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini  aynı yerde gördü. 1972’de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi  Tiyatro Bölümü’nde başladığı yüksek öğrenimini aynı okulun Yeni Türk Edebiyatı  Bölümü’nde tamamladı (1978). 1980 yılından beri İstanbul Amerikan Robert  Lisesi’nde (Robert Kolej’de) Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak çalışmak­tadır.  1983-1997 yılları arasında bu okulun çıkardığı edebiyat ve sanat dergisi Çağrı’yı  yayımladı.

İlk şiiri 1984’te Hürriyet Gösteri’de basıldı. Şiir ve yazıları Çağdaş  Türk Dili, Var­lık, Yasakmeyve, Nar, Poetik’us, E, Adam Sanat, B(aşk)a,  Türkiye’de Sanat, İnsan, Şiir Oku, Şiir-lik, Şiir Ülkesi, Yine Hişt, Dize,  Kıyı, Uç, Yaşasın Edebiyat, Göçebe, Çıkın, Güzel Yazılar, Kiraz, Cumhuriyet  Kitap, Kum, Lacivert, Yazılıkaya, Kitap-lık, Mavi Liman, Mühür, Sincan  İstasyonu vb. dergilerde ve Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

Yapıtları:
Şiir: Günizi (1997, Hera Şiir Kitaplığı), Su ve  Yaprak (1999, Hera Şiir Kitaplığı), Kır ve Gök (2007, Yasakmeyve  Yayınları), Deneme: Ağaçlar Kitabı (2004, Toroslu Kitaplığı).

 

Yazdığı Kitaplar

Çevirdiği Kitaplar

Yayına Hazırladığı Kitaplar

Editörlüğünü Yaptığı Kitaplar

Fotoğrafladığı Kitaplar

Resimlediği Kitaplar

Uyarladığı Kitaplar