YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Yalos

Yalos

Yazar:

Kategori: Edebiyat, Öykü

ISBN: 978-975-08-2475-3

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 03.2013

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
4.86 TL    Etiket Fiyatı : 6.48 TL
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı: 88
Boyut: 13.5 x 21 cm

Başkalarının Fotoğrafı ve Öyküler Unutmaz ile adını duyuran Semra Aktunç, yeni öykülerini Yalos’ta bir araya getiriyor. “Yalos” (driftwood), akarsularla denizlere ulaşıp dalgalarla kıyılara vuran odun parçalarına deniyor… Aktunç’un, doğanın ve zamanın yarattığı bu ağaçtan heykellerin adını kitabına koyması boşuna değil: Kaybolmaya yüz tutmuş incelikler Yalos’ta ustalıkla öyküleşiyor.
Çok zaman geçti.
Bir yalostum artık, incecik dal gibi gövdem, yılankavi, bembeyaz.
Denizde kalmak istesem de rüzgâra direnemiyordum. Bir kıyıda buldum kendimi, ıssızdı kıyı, uzandım taşların üstüne, ısındım, sevdim güneşi.
Ne kadar yaşar yaloslar bilmiyorum.
Pek önemi kalmadı bunun ama hâlâ izleyebiliyorum gövdemi ve ağzımın sımsıkı kapalı olduğunu kederden ve tuzdan.
Bu sessiz kıyı böyle midir hep?

Kabotaj Bayramı

Kalkmalıyım, doğum günüm bugün. Tastamam yetmiş beş oldum. Kabotaj Bayramı’nda doğmuşum, anlı şanlı kutlanırdı çocukluğumda; annem “kızımın şerefine” derdi, kıskanırdı herkes.
Kabotaj Bayramı epeydir kutlanmıyor galiba ya da benim haberim olmuyor; çoluk çocuğa soruyorum, bilen yok.
Yetmiş beş yaş, “yetmiş beşinci sene-i devriyem” diyorum, kızıyor Gönül. Bu yaşa gelince, dünyadaki konukluğunun sonunu görebiliyorsun; seksenleri hayal etsen de.
Belirli bir problem yok görünürde, sağlığım iyi, hareketliyim, bir işim olsa çalışabilirim de; sabahları erkenden bitiriyorum bu küçücük evin işini.
Gönül diyor ki, para kazanabilirmişim oturduğum yerden; belki haklı ama aklım çıkıyor benim, anlamıyor Gönül.
Şu çürümüş hava boğacak beni, açtırmıyor camları bu kız, uyumak istiyor sabahları, yoruluyor biliyorum; biricik torunum benim, uyusun varsın, işine gidince açarım her yeri.
Evin babası Gönül, azıcık maaşıyla çırpınıyor işte, ben de paralanıyorum ekonomi yapacağım diye. Yine de öyle zorlanıyoruz ki nine-torun.
Hayat geçip gidiyor bir yandan; iyi birini bulup evlenebilseydi Gönül, gene yapardım işlerini, çocuklarına da bakardım.Benzer Kitaplar