YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Türk Musikisinde Makamlar (Özel Kutusunda)

Türk Musikisinde Makamlar (Özel Kutusunda)

ISBN: 978-975-363-851-5

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 12.2000

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
700.00 TL    Etiket Fiyatı : 1000.00 TL
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel Bilgiler
Sayfa Sayısı: 1692
Boyut: 13.5 x 20 cm

“Türk Musikisinde Makamlar”, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı öğretim üyesi, kanun sanatçısı ve Türk müziği araştırmacısı Doçent Yakup Fikret Kutluğ’un yıllar süren araştırmalarının ürünü.

Türk müziğinde 20. yüzyılın önemli sistem kurucularından müzikolog Hüseyin Sadettin Arel’in öğrencisi olan Kutluğ’un bu kitabı inceleme ve nota ciltleri ile kitapta yer alan kimi seçme eserleri içeren iki CD’den oluşuyor.

“İnceleme”yi içeren birinci ciltte klasik Türk müziğinde ve Türk halk müziğinde makamlar konusu bütün ayrıntılarıyla, derinliğine inceleniyor. 219 basit ve mürekkep makam tek tek ele alınıp her makam için dizi şemaları veriliyor. Ayrıca Rauf Yekta ve Hüseyin Sadettin Arel, Dr. Suphi Ezgi gibi bilginlerin geliştirdiği sistemler ve Abdülkadir Töre M. Ekrem Karadeniz gibi bilginlerin sistemleşememiş görüşleri eleştirel bir bakışla değerlendiriliyor.

“Notalar” bölümünü oluşturan ciltlerde, klasik müziğimizden ve halk müziğimizden 600’ün üzerinde seçme eserin notası veriliyor.

CD’lerde 219 makamın 40’ı için birer örnek eser yer alıyor. Değişik formlardan (peşrev, saz semaisi, yürük semai, şarkı, taksim) seçilen bu örnekler, “klasik beşli” (kanun, kemençe, ney, tanbur, vurmalı sazlar) ile icra edildi.

Türk Musikisinde Makamlar, müzik literatürümüzde makamlar konusunun ilk kez bu kadar geniş kapsamda ve bu kadar çok sayıda örnekle ele alındığı bir kitap.Benzer Kitaplar


Yazarın Diğer Kitapları