YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Semiha Berksoy “Ben Yaşardım Aşk ve Sanatla”

Semiha Berksoy “Ben Yaşardım Aşk ve Sanatla”

ISBN: 978-975-08-1741-0

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 02.2010

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
41.67 TL    Etiket Fiyatı : 55.56 TL
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı: 254
Boyut: 29 x 23 cm

“Semiha Berksoy “Ben Yaşardım Aşk ve Sanatla””

“İlklerin kadını” olarak bilinen, sanatı uluslararası camiada hayranlıkla karşılanan Semiha Berksoy 100 yaşında! Cumhuriyet dönemi sanatının sembolü olan Berksoy’un 100.doğum yılı nedeniyle Kâzım Taşkent Sanat Galerisi ve Sermet Çifter Salonu’nda iki sergi açıldı.

Sergiye eşlik eden sergi kitabında, Berksoy’un yaşamına, sanatına ışık tutan resimler, otoportreler ve desenlerin yanı sıra kıyafetleri, fotoğrafları; Nâzım Hikmet, Fikret Mualla ve Celal Esad’ın kendisine hediye ettiği eserler yer alıyor. Kitapla birlikte Semiha Berksoy ile yapılmış söyleşilerden oluşan bir DVD’de hediye olarak veriliyor.

“à la Semiha”

M. MELİH GÜNEŞ’in yazısından alıntı:
“Semiha Berksoy,  cesaretinden aldığı güç ve özgüvenle ilklerin kadını olmayı başardı:

İlk sesli Türk Filminde oynayan kadın aktör,
Türkiye’nin ilk operasında söyleyen soprano,
Avrupa’da sahneye çıkan ilk Türk kadını,
Türkiye’nin ilk profesyonel kadın opera sanatçısı,
Bedeni dahil her şeyiyle ilk “külli” sanatçımız…
Namık İsmail atölyesinde aldığı resim eğitimini kendi üslubuyla geliştirip ömrünü resmetti. Belki de bu yüzden hiçbir resmini satmaya ya da armağan etmeye kıyamadı. Resimleri ömrünün bir parçası, çocuğuydu adeta.
Kimseye müdanaası olmayan Semiha Berksoy resimlerini yaparken de “Başkaları ne düşünür?” kaygısını taşımadı. Onun en büyük kaygısı, yapıtlarında ifadeyi abartısız ve dolambaçsız verebilmekti.
Özellikle portrelerinde bu kaygı daha iyi anlaşılır, sanki portresi yapılanın suretini değil de ruhunu görür, aklınızla dokunursunuz bu ruha.
Yıllar geçtikçe sanki bu portreler de yıllarla birlikte yaş alır, bilgeleşir. Ama Semiha Berksoy hep genç kalır; düşüncesi ve enerjisiyle hep genç, hep cesur, hep daha ötede ve bilge...”Benzer Kitaplar