YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Fatma, Ali ve Diğerleri

Fatma, Ali ve Diğerleri

Yazar:

Kategori: Edebiyat, Oyun

ISBN: 978-975-08-2033-5

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 06.2011

Hazırlayan:

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
17.36 TL    Etiket Fiyatı : 23.15 TL
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel Bilgiler
Sayfa Sayısı: 148
Boyut: 17 x 22 cm

Nâzım Hikmet’in bir oyunu daha Türkiye’deki okuruyla buluşuyor.
Fatma, Ali ve Diğerleri
Nâzım Hikmet’in 1952 Moskova’dayken yazdığı, Sovyetler’de “Türkiye’de” adıyla basılıp defalarca sahnelenen Fatma, Ali ve Diğerleri Türkiye’de ilk kez özel bir baskıyla yayımlandı.
Üç perdelik oyunda, Türkiye’nin Kore’ye asker gönderme kararına karşı çıkmak, “barış için savaş vermek”, halkı bu konuda bilinçlendirmek üzere kurulmuş Barışı Koruma Derneği’nin içinde ve çevresinde olup bitenler, kısacası savaş karşıtı Türk insanının direnci ve dramı konu ediliyor. Nâzım’ın öbür oyunlarındaki güçlü dramatik yapı, çok kişili doğal diyalog akışı, zehir zıkkım politik eleştiriden toplum sorunlarının kökenine inen dram anlayışı burada da görülüyor.
Nâzım’ın manüskrisinin yanı sıra arşivlerdeki Ekber Babayev çevirileri ve Memet Fuat Arşivi’ndeki Asım Bezirci nüshası dikkate alınarak M. Melih Güneş’in yayına hazırladığı Fatma, Ali ve Diğerleri canlılığını ve güncelliğini koruyor.

Fatma, Ali ve Diğerleri ilk kez Haziran 2011 tarihinde 2000 adet basılıp numaralanmıştır.  Bundan sonraki baskıları Nâzım Hikmet külliyatı içinde yapılacaktır.Benzer Kitaplar