YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Mutluluk Fotoğrafı

Mutluluk Fotoğrafı

ISBN: 978-975-08-5645-7

Tekrar Baskı: 3. Baskı / 04.2024

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 06.2018

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
150.00 TL    Etiket Fiyatı : 200.00 TL
-+

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Orijinal Adı: Easter Parade
Sayfa Sayısı: 184
Boyut: 13.5 x 21 cm
Tekrar Baskı: 3. Baskı / 04.2024

Richard Yates’in en önemli romanlarından Mutluluk Fotoğrafı, anne babaları genç yaşta boşanan Grimes kız kardeşlerin hayatlarını çocukluklarından başlayarak adım adım takip ediyor ve bambaşka kadınlara dönüşmelerinin hikâyesini anlatıyor. Kendini mutsuz bir evliliğin içinde bulan Sarah’ya karşılık, özgür ruhlu Emily bir aşktan öbürüne savrulacak, erkeklerin dünyasında yalnız bir kadın olarak ayakta kalmaya çalışmanın bütün zorluklarını göğüslemek zorunda kalacaktır.

Amerikan rüyasının ve bu rüyanın altında ezilenlerin, ümitlerin ve hayal kırıklıklarının yazarı Richard Yates, keskin bakışını bu kez kadınların hayatlarına ve hayallerine çeviriyor.

“Richard Yates’in en iyi romanı. İlk cümlesinden son cümlesine dek bayıldım.” Joan Didion

“Flaubert’den bu yana çok az erkek yazar, hayatı cehenneme dönmüş kadınları bu kadar iyi anlamıştır.” Kurt Vonnegut

Sonbaharda bir gün, Clark adında bir ailenin yanında kaldılar. Kendi başlarına kalırlarsa diye yanlarında kâğıt bebeklerini de götürmüşlerdi. Clark’ların üç çocuğu da erkek olduğu için bu çok mümkündü, ama Mrs. Clark en büyük oğlu Myron’a iyi bir ev sahibi olmasını tembih etmiş, çocuk da görevini ciddiye almıştı. On bir yaşındaydı ve günün çoğunu kızlara gösteriş yaparak geçirdi.

“Hey, bakın,” deyip duruyordu, “bana bakın.”

Clark’ların arka bahçesinin en uzak köşesinde, çelik ayaklar üzerinde duran yatay bir boru vardı ve Myron aletli jimnastik konusunda çok başarılıydı. Süveterinin altından sallanan gömleğiyle boruya doğru koşuyor, boruyu iki eliyle kavrayıp ayaklarını altından ve üstünden geçirip sallanıyor ve dizlerinden asılı kalıyordu; sonra kendini yukarı doğru çekip bir tur dönüyor ve bir toz bulutu çıkararak kendini yere bırakıyordu.

Daha sonra kendi kardeşlerini ve Grimes kız kardeşleri karmaşık bir savaş oyununa sürükledi. Bu oyun bittikten sonra içeri girip pul koleksiyonunu incelediler, tekrar dışarı çıktıklarında da artık yapacak pek bir şey kalmamıştı.

“Hey, bakın,” dedi Myron, “Sarah’nın boyu, hiç değmeden borunun altından geçebilecek kadar kısa.” Doğruydu. Kızın başıyla boru arasında yaklaşık bir buçuk santimlik mesafe kalıyordu. “Ne yapacağımızı biliyorum” dedi Myron. “Sarah boruya doğru olabildiğince hızlı koşsun ve değmeden altından geçsin, bence harika olur.”

Yirmi beş metrelik bir mesafe belirlendi; diğerleri seyretmek için kenarda duruyorlardı. Sarah uzun saçları uçuşarak koşmaya başladı. Kimsenin fark etmediği şeyse, koşan Sarah’nın duran Sarah’ya göre daha uzun olacağıydı. Emily bunu bir saniyeden az bir süre gecikerek fark etti, artık bağıracak vakit bile kalmamıştı. Sarah boruya Emily’nin asla unutmayacağı bir ses çıkararak –ding!– tam gözünün üstünü çarptı. Yerde yüzü gözü kanlar içinde debeleniyor, çığlıklar atıyordu.Benzer Kitaplar