YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Küçük Gurmeye Dünya Mutfağı

Küçük Gurmeye Dünya Mutfağı

ISBN: 978-975-08-2469-2

Tekrar Baskı: 4. Baskı / 04.2023

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 02.2013

Resimleyen:

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
56.25 TL    Etiket Fiyatı : 75.00 TL
-+

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı: 80
Boyut: 13.5 x 19.5 cm
Tekrar Baskı: 4. Baskı / 04.2023

Haydi küçükler, mutfağa!

Çocukların, içlerindeki aşçıyı keşfetmesini sağlayan eğlenceli kitabı “Yavru Gurmeye Masallar”dan sonra, Elvan Uysal Bottoni’den yine ellerden düşmeyecek bir kitap: “Küçük Gurmeye Dünya Mutfağı”…

“Ünlü Sanatçıların Ülkesi İtalya”, “Kanguru Der Demez Aklıma Avustralya Gelir”, “Boğalar, Zeytin Ağaçları, Picasso ve İspanya”, “Dans, Maskeler, Pirinç ve Tayland”, “Mavi Nil’in Doğduğu Yer: Etiyopya”, “Japonya Sadece Çizgi Film Demek Değil”, “Amazonların Ülkesi Gürcistan”, “Binbir Gece Masalları Ülkesi Fas”, “Russalatası Yemeyeniniz Var mı?”, “Azteklerden Bugüne Meksika” ve “ Fotoğraf ve Sinemanın Vatanı Fransa” gibi ilgi çekici başlıklar altında,  bu ülkelerle ilgili kültürel bilgiler ve 11 ülke mutfağından yemek tarifleri de bulunuyor.
Yemeğin sadece karın doyurmakla ilgili bir iş olmadığını; mutfak olgusunun altında büyük bir kültürel geçmiş ve gelenekler bütünü bulunduğunu çocuklara tatlı tatlı, onların merakını kaşıyarak, Ege adında bir kız çocuğun ağzından anlatan Elvan Uysal Bottoni’nin bu kitabını da Emine Bora resimledi.

“İtalya’nın denizi, doğası çok güzelmiş. Başkent Roma, eskiden Roma İmparatorluğu’nun da başkenti olduğu için bir açık hava müzesiymiş. Çok eski, ünlü sanatçıları var. Michelangelo, Leonardo da Vinci, Raffaello, Botticelli, Caravaggio, Tiziano gibi, yüzyıllar önce yaşamış çok ünlü sanatçıları var. Saymakla bitmiyor. Dante diye de bir yazarları var.  O da yüzyıllar önce yaşamış. İtalyan edebiyatının kurucusu sayılıyormuş, ileride okumak isterim. Pinokyo’yu bilmeyen yoktur. Hani yalan söyledikçe burnu uzayan, gerçek çocuk olmaya çalışan kukla Pinokyo. Pinokyo’nun maceralarını da Carlo Collodi adında bir İtalyan yazmış.  Italo Calvino’yu da unutmamalı. Bizim evde çok seviliyor.

Okuduğuma göre, İtalyan mutfağı çok sağlıklıymış. Akdeniz ülkesi olduğundan malzemelerde de sıkıntı yaşanmıyor. Bütün yemeklerde zeytinyağı kullanıyorlar. Bayılırım. Bizimkiler de Ayvalık’tan, bazen de Hatay’dan getirtirler. Bazen de ailece gezmeye gittiğimizde küçük üreticilerden mis kokulu zeytinyağlarını kendimiz alırız. Zeytinyağı deyince aklım başımdan gitti. İtalya diyordum! Çok çeşitli yemekleri var, ama en çok makarnası ve pizzasıyla ünlü.  E, ben de makarnayı severim.”Benzer Kitaplar