YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Her Güne Birer Soru Daha (Karton Kapak)

Her Güne Birer Soru Daha (Karton Kapak)

ISBN: 978-975-08-5298-5

Tekrar Baskı: 2. Baskı / 08.2023

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 04.2022

Resimleyen: , ,

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
240.00 TL    Etiket Fiyatı : 320.00 TL
-+

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlıkKitap Akrabalıkları
Orijinal Adı: Dis Pourquoi ...la Terre est ronde?
Sayfa Sayısı: 192
Boyut: 20 x 27.5 cm
Tekrar Baskı: 2. Baskı / 08.2023

Meraklı Çocuklar İçin “Her Güne Birer Soru Daha”

Eğlenceli çizimleri ve dinamik içeriğiyle meraklı çocukların başvuru kaynağı olan ve Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Her Güne Bir Soru’nun ardından, “Peki, ama neden?” diye sormaktan usanmayan çocuklar için Her Güne Birer Soru Daha raflara çıkıyor: “Bilgi”yi eğlenceli kılmayı hedefleyen Her Güne Birer Soru Daha, coğrafyadan tarihe, çevre duyarlılığından hayvanlara, tarihi kişilerden yabancı kültürlere uzanan soru-cevap yelpazesiyle meraklıları yalın bir dille aydınlatıyor.

1 Ocak

Kızıldeniz neden kızıl değil?   Kızıldeniz’e neden bu adın verildiğini aslında tam olarak bilemiyoruz. Kesin olan ise, günümüzde kullanılan bu adın, denizin eski adlarının çevirisi olduğudur. Bu denize ilk önce (Yunanca) Erythra Thâlâssa denmiş, sonra (Latince) Mare Rubrum adı verilmiştir. Kızıldeniz’e bu adın verilmesinin nedeni, güneşin yaydığı ışınların zaman zaman denizi kızıla boyaması olabilir. Başka bir varsayıma göre, buradaki bazı yosunların renginden dolayı denize bu ad verilmiştir. Kıyılardaki kayalıkların, hatta kumun renginden dolayı da denize bu ad verilmiş olabilir. Bu denizin, ilk çağda yaşamış olan ve hakkında pek bir şey bilmediğimiz Erythrea’nın adını taşıyor olması da mümkün.

23 Mart

Tüm dünya için uluslararası bir devlet var mıdır? Hayır, aslında yoktur, ancak, Birleşmiş Milletler'de temel siyasi kararları alan Güvenlik Konseyi vardır. Bu konsey uluslararası barışı ve güvenliği korumakla görevlidir. Teorik olarak, uluslararası barış tehdit altında olunca, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi sorunu barışçı yollarla çözmenin yolunu bulmaya çalışır. Örneğin, arabuluculuk yapabilir, aracı olmaya çalışır ya da soruna çözüm yolu önerir. Savaş durumunda, Konsey ateşkes sağlamaya çalışır. Aynı zamanda savaşan taraşarı ayırıp ateşkes yaparak barışı sağlayacak özel görevliler de gönderebilir (bunlara Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerleri adı verilir).

7 Ağustos

Hangi ülkede palmiye biçiminde bir yarımada görebiliriz?

Arap Yarımadası'nın kuzeydoğusundaki Dubai Emirliği, 2000 yılından beri, hem karada hem denizde iddialı projeler geliştiriyor. Dubai Emirliği’nde örneğin, tamamlandığında, üzerine lüks oteller, havuzlar ve villaların inşa edileceği, palmiye biçiminde bir yarımada yapıldı. Denizin üstüne gerçekleştirilen bu proje, elbette, çok harcama gerektirdi ve çevre için de zararlı oldu. Bu yarımadanın inşaatı deniz tabanlarını yok etti. Dubai, 2008 yılı sonlarında tüm dünyada yaşanan ekonomik kriz nedeniyle başka büyük inşaat projelerinden vazgeçmek zorunda kaldı.Benzer Kitaplar