YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Her Güne Bir Oyun

Her Güne Bir Oyun

ISBN: 978-975-08-0798-7

Tekrar Baskı: 7. Baskı / 11.2020

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 04.2004

Hazırlayan: ,

Resimleyen:

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
165.00 TL    Etiket Fiyatı : 220.00 TL
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlıkKitap Akrabalıkları
Sayfa Sayısı: 400
Boyut: 21 x 28.5 cm
Tekrar Baskı: 7. Baskı / 11.2020

Türk ve dünya kültürlerinden seçilen birbirinden zevkli geleneksel çocuk oyunları, birbirinden eğlenceli deneyler, dünyanın dört bir yanında milyonlarca çocuğun severek oynadığı tablalı oyunlar, gölge oyunları, sözlü oyunlar- hepsi ayrıntılı tarifler ve küçük birer tarihçeyle. Bol kahkahalı, bol şamatalı günler için özel olarak tasarlanan Her Güne Bir Oyun, seçtiği oyunları mevsim koşullarını dikkate alarak takvime yerleştiriyor: Yılın her günü için farklı bir eğlence öneriyor.

1 OCAK
BİRDİR BİR
Birdirbir bütün dünyada oynanan ve çok sevilen oyunlardandır. Günümüze ulaşan en eski oyunlardan Birdirdir’den MÖ 2. yüzyıldan kalma, eski Yunan uygarlığına ait belgelerde bile bahsedilir. Birçok ülkede benzer kurallar, ama farklı isimlerle oynanan oyunun kendine özgü bir tekerlemesi vardır.
Oyunun başında bir ebe seçilir. Ebe öne eğilerek ellerini dizlerine dayar. Diğer oyuncular ebeden birkaç metre uzaklıkta bir sıra oluştururlar. Oyunun başlamasıyla birlikte, oyuncular sırayla koşarak, eğilmiş duran ebenin üzerinden, ellerini sırtına bastırıp bacaklarını açarak atlarlar. Oyuncular atlarken sırayla tekerlemenin dizelerini söylerler:
“Birdir bir
İkidir iki, olur tilki,
Üçtür üç, yapması güç,
Dörttür dört, kuş gibi öt,
Beştir beş, aldım bir eş,
Altıdır altı, yaptım kahvaltı,
Yedim yedi, elim sırtına değdi,
Sekizim seksek,
Dokuzum durak”
Atladıktan sonra dengesini kaybeden ya da düşen oyuncu “yanmış” sayılır ve yeni ebe olur. Oyunun farklı bir türünde, atlayışı sırasında hata yapan ya da düşen oyuncular ebenin ilerisinde 1-2 m aralıklı olarak ebe gibi eğilerek dizilirler. Sona kalan oyuncu oyunu kazanır. Oyunun daha zor türlerinde, yanan oyuncular ebenin hemen yanına dizilirler. Böylece, atlanacak alan uzar ve atlayış güçleşir.
Birdirbir İngiltere’de Sıçrayan Kurbağa, Almanya’da Keçi Atlama adıyla oynanır.
2 OCAK
ARAPSAÇI
Bu oyun için bir ip ya da yün yumağına ihtiyacınız var.
Oyuna başlamadan önce oyuncular bir daire oluşturacak şekilde yere oturur. Bir oyuncu elindeki ip yumağını, ipin ucunu bırakmadan bir diğer oyuncuya atar. Yumağı yakalayan kişi de ipi tutar ve yumağı başka birine atar. Böylece giderek büyüyen bir ağ oluşur. Oyunun ikinci bölümü daha da eğlencelidir. Bu bölümde oyuncular ağı çözmeye çalışırlar. Bunun için yumağın yine elden ele atılarak, geldiği yolu tersten kat etmesi gerekir. Oyun için 3 kişi olmanız yeterlidir. Ne kadar kalabalık bir grupla oynarsanız, ağı çözmek o kadar eğlenceli, ama bir o kadar da zor olur.
3 OCAK
İSİM ŞEHİR
Oyunun amacı, farklı kategorilerde aynı harfle başlayan sözcükler bulmaktır. İsim-Şehir hemen hemen her ülkede oynanan bir oyundur. İstenilen sayıda oyuncuyla ve genellikle masa başında oynanır. Oyuncuların her birinin önünde kâğıt-kalem olmalıdır.
Oyuncular bir dosya kâğıdının uzun kenarına yan yana İsim, Şehir, Hayvan, Bitki, Artist, Eşya, Ülke yazarlar. Daha sonra bu sözcükler uzun çizgilerle birbirinden ayrılarak sütunlar oluşturulur. Oyunculardan biri içinden alfabenin harflerini saymaya başlar. Diğer bir oyuncu istediği bir anda “Dur!”der. Sayan oyuncu, durduğu sırada alfabenin hangi harfinde kalmışsa, bulunacak sözcüklerin bu harfle başlaması gerekir. Oyun oyunculardan birinin vereceği işaretle başlar ve önceden kararlaştırılan süre sonunda biter. Örneğin seçilen harf “F” ise, bulunacak sözcükler şöyle olabilir: İsim: Fırat, Şehir: Frankfurt, Hayvan: Fil, Bitki: Fasulye, Artist: Filiz Akın, Eşya: Fener, Ülke: Fas. Oyuncular sözcük bulamadıkları kategoriler için –1 puan alırlar (yani 1 puan kaybederler). Oyunu kaç tur oynayacağınızı önceden belirleyebilirsiniz. Son turun bitiminde, oyunu en az puanı olan oyuncu kazanır.
Seçilen harf “N” ise oyuncular hayvan kategorisinde isim bulmakta zorlanacaktır. “Nil Timsahı”, ismi “N” harfiyle başlayan ender hayvanlardandır. Böyle bir hayvanın olmadığı itirazlarıyla sıkça karşılaşabilirsiniz. Bilimsel adı “crocodylus niloticus” olan bu timsah gerçekten vardır ve Nil’de yaşar. Ama rakiplerinizi olasılıkla hiç duymadıkları başka hayvan adlarıyla da şaşırtabilirsiniz. İşte size birkaç örnek:

Nil turnası, Afrika nehirlerinde yaşayan, burnu kemikli bir tür balık,
Nilgau, Hindistan ovalarında yaşayan bir çeşit antilop,
Nautilus, salyangoz benzeri bir deniz kabuklusu (Jules Verne’in Denizler Altında Yirmi Bin Fersah adlı romanındaki ünlü denizaltı, adını bu canlıdan almıştır)Benzer Kitaplar


Yazarın Diğer Kitapları