YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Halide Edib – Biyografisine Sığmayan Kadın

Halide Edib – Biyografisine Sığmayan Kadın

Yazar:

Kategori: Tarih

ISBN: 978-975-08-4887-2

Tekrar Baskı: 3. Baskı / 02.2024

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 01.2021

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
420.00 TL    Etiket Fiyatı : 560.00 TL
-+

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı: 528
Boyut: 15 x 23 cm
Tekrar Baskı: 3. Baskı / 02.2024

“Halide Edib – Biyografisine Sığmayan Kadın”

“Elden bırakmadan okunan bu parlak kitap, bağımsız, özgürlükçü ve entelektüel bir kadının Türkiye’de en zor koşullarda bile nasıl var olduğunu gösteriyor.” – Orhan Pamuk

“Halide Edib – Biyografisine Sığmayan Kadın”, İpek Çalışlar’ın İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e geçiş yıllarını belgelere ve tanıklıklara dayanarak anlattığı üçlemesinin son kitabı. Gözden geçirilmiş yeni baskısıyla, Mustafa Kemal Atatürk ve Latife Hanım biyografilerini sevenler için benzersiz bir hayat öyküsü.

Halide Edib, kadınların boşanma hakkından mahrum olduğu yıllarda üzerine evlenmek isteyen eşine boyun eğmedi, geleneği çiğneyerek ünlü matematikçi Salih Zeki’yi boşadı.

Cumhuriyet’ten önceki dönemde romanlarındaki cesur kadınlarla eşitlik mücadelesi başlattı: Handan’da bir kadının cinsel arzularını yazdı, Yeni Turan’da oy hakkı kavgasına girişti, Mev’ud Hüküm’deyse kocasından cinsel hastalık kapan kadının dramını anlattı.

Millî Mücadele yıllarında Mustafa Kemal’in karargâhında özel istihbarat ajanı, cephede nefer olarak görev alan Halide Edib’e haksız yere “Mandacı” yaftası yapıştırıldı. Romancılığının yanı sıra İngilizce yayımladığı kitaplarla ünü sınırları aştı. 1950’de Türk PEN Kulübü onun öncülüğünde kuruldu, uluslararası alanda ülkemiz kadınını başarıyla temsil etti.

halide edib PDF tadimlikBenzer Kitaplar