YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Günümüz Türkçesiyle Nutuk

Günümüz Türkçesiyle Nutuk

Yazar:

Kategori: Tarih

ISBN: 978-975-08-4295-5

Tekrar Baskı: 16. Baskı / 11.2023

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 07.2018

Hazırlayan:

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
67.50 TL    Etiket Fiyatı : 90.00 TL
-+

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı: 232
Boyut: 13.5 x 21 cm
Tekrar Baskı: 16. Baskı / 11.2023

“Günümüz Türkçesiyle Nutuk”

Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışından itibaren kongreler ve Kurtuluş Savaşı’nı, Lozan Konferansı ve saltanatın kaldırılmasını, TBMM’nin açılışı ve Cumhuriyet’in kuruluşunu, CHP’nin oluşumu ve Terakkiperver Fırka’nın kapanışını, kısacası 1919-1927 arasında Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihini anlattığı büyük bir eserdir.

Milli Mücadele’nin ve devrimlerin hangi koşullarda yapıldığını, farklı görüşlere ve tartışmalara da dikkat çekerek, bütün açıklığıyla ortaya koyan Atatürk, nutkun sonunda gençliğe seslenir.

Gençliği, kutsal bir armağan olarak bıraktığı bağımsız Cumhuriyet’i sonsuza dek korumak ve savunmakla görevlendirir.

Bu büyük eser, ana hatları ve kritik detaylarıyla rahatça okunabilmesi için, günümüz Türkçesine çevrildi ve akıcı bir anlatıma kavuşturuldu.

Samsun’a Çıktığımda Ülkenin Genel Durumu

19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktım. Ülkenin genel durumu ve görünüşü şöyleydi:
Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu İttifak Devletleri Birinci Dünya Savaşı’nda yenilmiş, Osmanlı ordusu her tarafta ezilmiş, koşulları ağır bir antlaşma imzalanmış. Büyük savaşın uzun yılları içinde millet yorgun ve fakir bir halde. Millet ve memleketi savaşa sokanlar kendi hayatları endişesine düşerek memleketten kaçmışlar. Saltanat ve hilafet mevkiini işgal eden Vahdettin, soysuz, şahsını ve yalnız tahtını güvence altına alabileceğini hayal ettiği alçakça önlemler araştırmakta. Damat Ferit Paşa’nın başkanlığındaki kabine âciz, haysiyetsiz, korkak, yalnız padişahın emrine bağlı ve onunla beraber şahıslarını koruyabilecek herhangi bir duruma razı.

Ordunun elinden silahları ve cephanesi alınmış ve alınmakta...

İtilâf Devletleri, antlaşma hükümlerine uymaya lüzum görmüyorlar. Birer vesile ile İtilâf donanmaları ve askerleri İstanbul’da. Adana Fransızlar, Urfa, Maraş, Antep İngilizler tarafından işgal edilmiş. Antalya ve Konya’da İtalyan askeri birlikleri, Merzifon ve Samsun’da İngiliz askerleri bulunuyor. Her tarafta yabancı subay ve memurları ve özel adamları faaliyette. Nihayet, başlangıç kabul ettiğimiz tarihten dört gün evvel, 15 Mayıs 1919’da İtilâf Devletleri’nin onayıyla Yunan ordusu İzmir’e çıkarılıyor.

Bundan başka, memleketin her tarafında Hıristiyan azınlıklar gizli, açık, özel emel ve maksatlarını gerçekleştirmek ve devletin bir an evvel çökmesi için çalışıyorlar.Benzer Kitaplar