YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Doktor Jivago

Doktor Jivago

ISBN: 978-975-08-2994-9

Tekrar Baskı: 10. Baskı / 06.2023

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 07.2014

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
262.50 TL    Etiket Fiyatı : 350.00 TL
-+

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Orijinal Adı: Doktor Zivago
Sayfa Sayısı: 608
Boyut: 13.5 x 21 cm
Tekrar Baskı: 10. Baskı / 06.2023

Ne kadar büyük bir aşktı yaşadıkları!

Özgür, eşi benzeri olmayan bir aşktı. Başkalarının ancak şarkılarda söylediklerini onlar yüreklerinde hissetmişlerdi. Birbirlerine olan sevgilerinin nedeni, uyduruk tanımlarda betimledikleri gibi, ‘yakıcı tutku’ ya da ‘karşı koyulamayan duygular’ değildi. Evrendeki her şey; ayaklarının altındaki toprak, başlarının üstündeki gökyüzü, bulutlar, ağaçlar birbirlerini sevmelerini istedikleri için bağlanmışlardı birbirlerine. Birbirlerine olan aşkları kendilerinden çok çevrelerini, sokakta karşılaştıkları tanımadıkları insanları, uzun yürüyüşlerinde gördüklerini, yaşayıp buluştukları odaları mutlu etmişti belki de.” Ülkemizde romancı olarak tanınan ama Rus edebiyatının büyük şairi Boris Pasternak’ın tek romanı: Doktor Jivago. 1917 ihtilalinin gölgesi altında üç hayat.  Jivago, Lara ve Tonya.

1956’da SSCB tarafından yayımlanması uygun görülmeyen, 1957’de gizlice kaçırıldığı İtalya’da ilk kez yayımlanan ve 1958 Nobel ödülünü Pasternak’a kazandıran kitap, 50 yılı aşkın bir süre sonra, ilk kez eksiksiz bir biçimde ve doğrudan Rusçadan çevrildi. Jivago’nun yazdığı şiirler ekiyle birlikte.

“20. yüzyılın ortasında, 19. yüzyılın büyük Rus romanı, Kral Hamlet’in hayaleti gibi, geri dönüp bizi ziyaret ediyor. Boris Pasternak’ın Doktor Jivago’sunun bizde uyandırdığı duygu işte bu.” Italo Calvino

Eserdeki bazı karakterler:
Yura - Yuri - Dr. Jivago (Yuri Andreeviç Jivago): Zamanında oldukça varlıklı olan bir ailenin oğlu. Babası zevk ve eğlenceye düşkün Andrey Jivago, annesi Marya Nikolayevna Jivago. Doktor, şair.

Yevgraf Andreeviç Jivago: Yuri Jivago’nun baba bir üvey kardeşi.

Kolya Dayı (Nikolay Nikolayeviç Vedenyapin): Yuri Jivago’nun dayısı.

Tonya – (Antonina Aleksandrovna Gromeko): Kimya profesörü Aleksandr Aleksandroviç Gromeko ile Anna İvanovna’nın kızı. Anne tarafından Urallarda zengin toprak ve maden işletmesi olan İvan Kruger’in torunu.

Gromekolar – (Aleksandr Aleksandroviç ve Anna İvanovna Gromeko): Tonya’nın babası ve annesi.

Lara – (Larisa Fyedorovna Gişar - Antipova): Ameliya Karlovna Gişar’ın kızı. Avukat Komarovski’nin sevgilisi. Paşa (Pavel) Antipov’un karısı. Katya’nın annesi. Yuri Jivago’nun sevdiği kadın. Savaş sırasında hemşirelik yapar. Aslında öğretmendir.

Madam Gişar – (Ameliya Karlovna Gişar: Belçikalı bir mühendis olan kocasının ölümünden sonra yoksullaşan ve Urallardan Moskova’ya taşınan Fransız asıllı bir hanım.): Lara ve Rodion (Rodyon)’un annesi. Komarovski ’nin sevgilisi.

Avukat Komarovski (Viktor İppolitoviç Komarovski): Dr. Jivago’nun babası Andrey Jivago’nun avukatı. Madam Gişar’ın sevgilisi ve avukatı. Lara’nın âşıklısı.

Paşa – Pavel – Antipov (Pavel Pavloviç Antipov): Demiryolu işçilerinden Pavel Antipov’un oğlu. Lara’nın kocası. Devrimci komiser.
Gordon – (Mihail Gordon): Yura’nın çocukluk arkadaşı.

Dudorov – (İnnokentiy Dudorov): Yura’nın çocukluk arkadaşı.

Yusuf Gimazettinoviç Galiullin: Savaş öncesi dönemde Moskova’da kapıcılık yapan Gimazettin ve Fatma’nın oğlu. Daha sonraki yıllarda Beyaz Ordu generali.

Samdevyatov – (Anfim Yefimoviç Samdevyatov): Urallı bir avukat. Bolşevik.Benzer Kitaplar