YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Boğaziçi’nde Bir Gezinti

Boğaziçi’nde Bir Gezinti

ISBN: 978-975-08-1778-6

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 06.2010

150 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.
22.40 TL  
-+

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Orijinal Adı : Anaplous Bosporou
Sayfa Sayısı : 104
Boyut : 13.5 x 21 cm
Tekrar Baskı : 4. Baskı / 10.2020

Byzantionlu Dionysios hakkında neredeyse hiç bir bilgi yoktur. Eserden, MS 1. ve/ya 2. yüzyılda yaşadığı anlaşılmaktadır. MS 10. yüzyılda kaleme alınan Suda isimli Bizans ansiklopedisinin kaydettiğine göre Dionysios, Anaplous Bosporou’dan (Boğaziçi’nde bir Gezinti) başka Peri threnon (Ağıtlar üzerine) adlı bir eser kaleme almıştır. Adı geçen diğer eser günümüze ulaşmamıştır.

Mellapokopsas (Fener)
20 (F14) [Hapsasieion’dan] sonra, diğer burunlardan çok daha faz­la ileri uzanan, akıntıya ve kuvvetli rüzgârlara açık olan bir burun gelir.39 Burnun uç kısmı [aniden] denize dik iner ve deniz dalgalı bir şekilde burnun yanından akıp gider. Burnun alt kısmındaki ka­yalık kısmında, dalgaların aşındırmasıyla birçok dalga oyuğu oluş­muştur ve karayla bağlantı azaldığından, burası neredeyse kopacak gibidir. Görünüşünün benzerliğinden dolayı Mellapokopsas [=“kop­mak üzere”] adı verilmiştir.

Ingenidas, Kittos ve Peraikos
21 (F15) [Mellapokosas’tan] sonra, yılın her mevsiminde balık ya­kalanabilen iki yer gelir. Burunların alçaldığı, koyların derinleşti­ği ve denizin sakin ve rüzgârsız olduğu bu yerlerden biri, adını ye­rel bir kahramandan alan Ingenidas’tır. Diğeri de Peraikos’tur, ki bir çok kişiye göre adını Atina yakınlarındaki Peiraieus’tan, başkaları­na göre de Peron adında eski bir sakininden almıştır. Bu iki yer ara­sında Kittos [=sarmaşık] yer almaktadır. Adını burada bol ve kolay yetişen sarmaşıklardan almaktadır.Benzer Kitaplar