YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Balthus’ün Anıları

Balthus’ün Anıları

Yazar:

Kategori: Sanat

Çeviren:

ISBN: 978-975-08-2188-2

Tekrar Baskı: 2. Baskı / 02.2018

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 02.2012

Hazırlayan:

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
97.50 TL    Etiket Fiyatı : 130.00 TL
-+

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Orijinal Adı: Mémoires de Balthus
Sayfa Sayısı: 182
Boyut: 13.5 x 21 cm
Tekrar Baskı: 2. Baskı / 02.2018

Doğanın, yaşamın uyanışı, olayların doğuşudur beni ilgilendiren. Çocukluğun bu gizlerini resmedebilmek beni her zaman uğraştırmıştır. Giacometti’yi bunun için o kadar seviyordum. Nesnelerin ölçüsünü veriyor, müziği ileten, yüzlere ve manzaralara ezgiler söyleten doğru sesi veriyordu bana. Ben de bu biricik arayış içindeyim, tek işim bu. Ve bu zanaatkâr çalışmasının özel bir pırıltısı yoktur. Karanlık, uzun ve sessiz bir yoldur. Bunun için nefret ediyorum sanatçı diye nitelenmekten. Bu sözcüğü bir küfür kabul eden ve bu yüzden daha çok küfreden sevgili Kaptan Haddock gibiyim!

Sadece fırçalar, bu önlük ve bu tuval var. Bunlardır tüm yaşamımı geçerli kılan. Ne para, ne ün, bunlar hiçbir zaman etkilemedi beni.

Ressam, imgeleri karşıya geçiren alçakgönüllü kayıkçı, sabırla aşılmış basamaklarda onları tutmayı bilen uysal bir zanaatkârdır yalnızca.

Budur onun görevi. Ulaşacağı son nokta budur.

1
Işığı gözetlemeyi öğrenmek gerekir. Eğilip bükülmelerini. Kaçışlarını, geçişlerini. Sabah erkenden, kahvaltıdan sonra, gelen mektuplar okunduktan sonra saptamak gerekir ışığın durumunu. O zaman bilinir ancak, o gün resim yapmanın, tablonun gizeminde derinlemesine ilerlemenin mümkün olup olmadığı. Atölyedeki ışığın, o gizemin içine girmeye elverip vermediği.
Her şey değişmeden kalmış Rossinière’de. Gerçek bir köy gibi. Tüm çocukluğum Alpler’i, bembeyaz kara gömülmüş Beatenberg’in kahverengi ve hüzün verici köknarlarını seyretmekle geçti. Aslında bizi buraya getiren, benim dağ özlemimdir. Rossinière ilerlememe yardım ediyor. Ve de resim yapmama.
Çünkü resim yapmaktır sözkonusu olan. Aşırılığa kaçmış görünmek istemem ama yalnızca budur diyebilirim.
Bir huzur yerleşmiş gibidir buraya. Dorukların etkisi, çepeçevre karların ağırlığı, beyazlıklarının yoğunluğu, dağ otlaklarının üstüne kondurulmuş evlerin sevimliliği, koyunların çıngıraklarının sesleri, küçük trenin kıvrıla kıvrıla dağa tırmanışı, her şey sessizliğe kışkırtır insanı.

Işığın durumunu kollamak gerek demek ki. Tabloyu ilerletecektir bu gelen gün. Bunca zamandır yapılmakta olanı. Tek bir renk vuruşu belki; ve tuval önünde derin düşüncelere dalış. Sadece bu. Ve gizemi evcilleştirme umudu.Benzer Kitaplar


Yazarın Diğer Kitapları