YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Liste görünümü

Seza Sinanlar UsluSeza Sinanlar Uslu
Biyografi

Doç. Dr. Seza Sinanlar Uslu Orta öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde gördü. İstanbul Üniversi­tesi Sanat Tarihi Bölümü’nde başlayan yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Yüksek Lisans Programı’nda sürdürdü. Tez çalışması Atmeydanı: Bizans Atlı Araba Yarışlarından Osmanlı Şenliklerine başlığıyla 2005 yılında yayımlandı (Kitap Yayınevi). 1997-2007 yılları arasında Galatasaray Lisesi’ndeki öğretmenliği sırasında geliştirdiği “Sosyal Bilimler Araştırma Laboratuvarı” projesi Sabancı Üniversitesi Eğitim Reformu Girişimi tarafından 2004 yılında düzenlenen Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nda en iyi 16 örnek arasına seçilerek yurt çapında çeşitli pilot bölgelerde tanıtıldı.

2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı Sanat Tarihi Anabilim dalında hazırladığı “Pera’da Resim Üretim Ortamı 1844-1916” başlıklı tezi ile doktora derecesi aldı. 2010 yılında İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde yapılan “Pera Ressamları-Pera Sergileri”, 2016 yılında ise Pera Müzesi’nde açılan “Mario Prassinos: Bir Sanatçının İzinde” sergilerinin küratörlüğünü üstlendi.

2009 yılından bu yana Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Yönetimi Anabilim Dalı’nda eğitim vermektedir. Ağırlıklı olarak 19. yüzyıl Osmanlı dünyasında kültür ve sanat yaşamı, İstanbul kent tarihi, endüstriyel tasarım tarihi, kültür politikaları ve sanat eleştirisi konularında çalışmalar yapmaktadır.

Yazdığı Kitaplar

Çevirdiği Kitaplar

Yayına Hazırladığı Kitaplar

Editörlüğünü Yaptığı Kitaplar

Fotoğrafladığı Kitaplar

Resimlediği Kitaplar

Uyarladığı Kitaplar