YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Liste görünümü

Necmi SönmezNecmi Sönmez
Biyografi

Necmi Sönmez (1968, İstanbul) Mainz, Paris, Newcastle, Frankfurt üniversitelerinde Sanat Tarihi eğitimi aldı. Heykeltıraş Wolfgang Laib üzerine yazdığı doktorasını 2000’de Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi’nde tamamladı.

Resim eleştirileri, söyleşi ve çevirileri Türkçe olarak 1986’dan itibaren “Cumhuriyet”, “Milliyet Sanat”, “2000’e Doğru”, “Gergedan”, “Argos”, “Yazın”, “ArredamentoMimarlık”, “Sanat Dünyamız”, “Virgül”, “Radikal”; Almanca olarak 1990’dan itibaren “Neue Bildende Kunst”, “Kunstzeitung”; İngilizce olarak 1992’den itibaren “Flash Art”, “Balkan Media”da yayımlandı.

1995’ten itibaren sergi yapımcısı olarak Türkiye, Fransa, Almanya ve Hollanda’da sergiler organize etti. Museum Wiesbaden ve Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig, Viyana’da küratör asistanlığı yaptıktan sonra Essen’de Folkwang Müzesi’nde (2001-2006) Çağdaş Sanat Bölümü küratörlüğünü üstlendi. Sanatsal direktör olarak Kunstverein Arnsberg’de (2006-2009) görev yaptı. Alım Komitesi üyesi olarak FRAC Franche Comté’de (2007-2010) çalıştı. Halen bağımsız küratör ve sanat tarihçisi olarak Tate, Staatliche Museen zu Berlin, Deutsche Bank KunstHalle, Borusan Contemporary gibi kurumlarla birlikte projeler yürütüyor. 2015’ten beri SKIRA yayınevi (Milano) için bağımsız editör olarak çalışıyor.

Yazdığı Kitaplar

Çevirdiği Kitaplar

Yayına Hazırladığı Kitaplar

Editörlüğünü Yaptığı Kitaplar

Fotoğrafladığı Kitaplar

Resimlediği Kitaplar

Uyarladığı Kitaplar