YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Liste görünümü

MorrisMorris
Biyografi

Red Kit’in babası 1923 yılında Belçika’nın Courtrai şehrinde dünyaya geldi. Çizgi film stüdyolarında çalışmakla işe başladı. Daha sonra, Red Kit’i, Red Kit’in dünyasını ve dizinin belli başlı kişilerini yarattı. Dizinin ilk serüveni 1947’de Spirou Almanağı’nda yayımlandı. Arkadaşları André Franquin ve Josephe Gillain ile birlikte uzun yıllar ABD’de kaldı. Ayrıca satirik dergi "Mad"in Kurtzman, Davis ve Wood gibi ünlü sanatçılarıyla çalıştı. Bu arada "Red Kit", yaratıcısının yalın, canlı ve bir o kadar da etkili çizgileri sayesinde çizgi filmin vazgeçilmezleri arasına hızla yerleşti. “Gölgesinden hızlı silah çeken kovboy” ve “dokuzuncu sanat” gibi kalıplar, Morris’in söz yaratma yeteneğinin birer ürünüydü.

Morris, René Goscinny ile karşılaşınca macera senaryolarını Goscinny yazmaya başladı. Albümler albümleri izledi ve Morris’in yarattığı yalnız kovboy destanı bugün 90 albüme ulaştı. Morris, ilk yıllardan itibaren sinema ve çizgi film için doymak bilmez bir tutku besliyordu içinde. Eserinin birçok uyarlamasıyla da yakından ilgilenmişti.

Çizgi filmlerin son 52 bölümü, "Red Kit’in Yeni Serüvenleri" derken Morris 16 Temmuz 2001’de dünyamıza veda etti. Ama o çizgi filmin (ya da çizgi romanın) devlerinden biri olarak sonsuza kadar yaşayacak, yarattığı kişiler ve dünyalar hiç unutulmayacak.

Yazdığı Kitaplar

Çevirdiği Kitaplar

Yayına Hazırladığı Kitaplar

Editörlüğünü Yaptığı Kitaplar

Fotoğrafladığı Kitaplar

Resimlediği Kitaplar

Uyarladığı Kitaplar