YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Liste görünümü

Makbule Aras EyvaziMakbule Aras Eyvazi
Biyografi

Makbule Aras Eyvazi Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu, aynı fakültede Eski Türk Edebiyatı alanında yüksek lisans yaptı. Farsça öğrendi ve Türk edebiyatının yanı sıra İran edebiyatıyla da ilgilenmeye başladı. “Varlık”, “kitap-lık”, “Notos”, “Virgül”, “Cumhuriyet Kitap”, “Öteki-siz”, “Ç.N.”, “Sıcak Nal”, “Duvar”, “Lacivert”, “Sabit Fikir” dergilerinde ve çok yazarlı kitaplarda deneme, eleştiri, inceleme, çeviri ve öyküleri yayımlandı. Dünya Kitap tarafından düzenlenen 27. Yılın En İyileri ödüllerinde, Farsça aslından yaptığı Furuğ Ferruhzad çevirisi “Rüzgâr Bizi Götürecek” ile 2019’da Yılın Çeviri Kitabı Ödülü’nü aldı.

Yayımlanan Telif Kitapları: “99 Beyit – Divan Şiirinden Beyitler ve Çözümlemeleri” (A. Susam ve M. Koçak ile) Can Yayınları, 2008, “Sonun Bacakları”, YKY, 2021, “Başa Dönemeyiz”, YKY, 2022.

Yayımlanan çeviri kitapları: “Yeryüzü Ayetleri”, Furuğ Ferruhzad, Can Yayınları, 2008, “Kör Baykuş”, Sadık Hidayet, Kırmızı Yayınları, 2015, “Kış Uykusu”, Goli Taraghi, YKY, 2016, “Top”, Gulam Hüseyin Sâedi (F. Eyvazi ile), YKY, 2017, “Bayel Ağıtçıları”, Gulam Hüseyin Sâedi (F. Eyvazi ile), YKY, 2017, “Rüzgâr Bizi Götürecek”, Furuğ Ferruhzad, YKY, 2019, “Dendil”, Gulam Hüseyin Sâedi (F. Eyvazi ile), YKY, 2019, “Ah Ayetleri”, Nasser Saffarian (D. Önder ile), YKY, 2019, “Abşûran”, Ali Eşref Dervişyan, Manos Yayınları, 2019, Abbas Kiyarüstemi, “Pusuda Bir Kurt”, Simurgart Yayınları, 2020, “Korku ve Titreme”, Gulam Hüseyin Sâedi (F. Eyvazi ile), YKY, 2021, “Rüzgârla Yürümek”, Abbas Kiyarüstemi, Simurg Art Yayınları, 2023.