YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Liste görünümü

Bella HabipBella Habip
Biyografi

Bella Habip eğitim psikanalisti ve süpervizörü. Paris Psikanaliz Cemiyeti (SPP) ve Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) üyesidir. Fransa’da Grenoble Üniversitesi’nde Psikoloji lisansı ve Klinik Psikoloji yüksek lisansını tamamlamıştır.

İstanbul Psikanaliz Eğitim, Araştırma Geliştirme Derneği (Psike İstanbul) kurucu üyesi ve ilk başkanıdır. Uluslararası Psikanaliz Dergisi’nin (The International Journal of Psychoanalysis) Avrupa Yayın Kurulu’nun eski üyesidir; 2009-2013 yılları arasında aynı derginin Sel Yayınlarından yayımlanan Türkçe versiyonu Psikanaliz Yıllığı’nın ilk editörlüğünü yürütmüş, 2013 yılı itibariyle yayın kurulu üyesi olmuştur. Psikanalizin İçinden (2007, YKY, 5. baskı 2024), Kuram ile Klinik Buluşunca (2012, YKY, 2. Baskı 2019) ve Kültür ve Psikanaliz (2019, YKY, 2. Baskı, 2021) adlı üç kitabı olan Habip, İthaki Yayınları “Psikanaliz Gündemi” dizisinden yayımlanan Bensizbiz (2002, derleme), Kadınlık, Yeniden (2003, derleme) ve Neden Psikanaliz? (2003, R. Perron), Çocukluk Çağının Sıcağında (2010, Florence Guignard) adlı kitapların ve Melanie Klein’ın Sevgi, Suçluluk ve Onarım kitabının Türkçe çevirisinin (2008, Kanat Yayınları) editörüdür. 1996 yılından beri cogito, Defter, Tarih ve Toplum, Doğu-Batı, İstanbul Art News Edebiyat, Psikanalizin Dili gibi dergilerde makale ve söyleşileri, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınlarının Psike İstanbul Psikanaliz Kitaplığı dizisinden yayımlanan derleme kitaplarda sözlü bildirileri, Yüzyılın Psikanalizi, Freud Konuşmaları, Cinsiyetli Olmak ve Tuhaflık ve Yaratıcılık (1996, 2008 ve 2007, YKY) isimli derleme kitaplarda makaleleri yer almaktadır.

Bazı makaleleri yurtdışında yayımlanmıştır: “La situation de la Psychanalyse en Turquie” (Bulettin de la SPP, Paris, 1996 hiver), “La Naissance de la Psychanalyse en Turquie” (Bulletin d’information du 4éme Groupe, S. 29, Paris, 2000), “La question des limites à l’intérieur de la cure: quelques reflexions sur le cadre comme lieu de la symbolisation” (Ek ton ystéron S. 6, Atina, 2001), “De la complétude à la Complémentarité: Une Construction des Liens” (Revue Française de Psychanalyse, LXXII, 2008, S. 5), “Erotic passion as a desperate cry aimed at the other: Nagisa Oshima’s In the realm of the senses” (The International Journal of Psychoanalysis, C. 96, Haziran 2015), “Les dessous féminins de Monsieur A: Un exemple de fonctionnement onirique continu du moi inconscient” (La revue Française de Psychanalyse, LXXX, 2016, S. 5), “Trivializing a Traumatic Memory of the Holocaust: The Documentary The Pageant” (The International Journal of Psychoanalysis, 2023).

Yazdığı Kitaplar

Çevirdiği Kitaplar

Yayına Hazırladığı Kitaplar

Editörlüğünü Yaptığı Kitaplar

Fotoğrafladığı Kitaplar

Resimlediği Kitaplar

Uyarladığı Kitaplar