YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Liste görünümü

Antoine de Saint-ExupéryAntoine de Saint-Exupéry
Biyografi

Saint-Exupéry, Antoine (-Marie-Roger) de (d. 29 Haziran 1900, Lyon- ö. 31 Temmuz 1944, Akdeniz üzerinde uçuş sırasında), serüven ve tehlikeyi şiirsel bir üslupla ve yücelterek anlattığı yapıtlarıyla tanınmış Fransız pilot ve yazar.

Yoksul düşmüş soylu bir aileden geliyordu. Askerliği sırasında uçuş eğitimi görerek 1922’de pilot oldu. 1926’da Toulouse’daki Compagnie Latécoère adlı şirkete girerek Afrika’nın kuzeybatısına, Atlas Okyanusu’nun güneyine ve Güney Amerika’ya düzenlenen posta seferlerinde pilotluk yaptı. 1930’larda deneme pilotu, Air France’ta tanıtım görevlisi ve Paris-Soir gazetesinde muhabir olarak çalıştı. 1939’da geçirdiği uçak kazalarında sakatlanmasına karşın, keşif pilotu olarak hava kuvvetlerinde görev yaptı. 1940’ta Fransa’nın yenilmesi üzerine ABD’ye kaçtı. 1943’te Fransız Hava Kuvvetleri’nin Kuzey Afrika’daki birliklerine katıldı; bir keşif uçuşu sırasında uçağı düşürüldü.

ABD’de bulunduğu dönemde kaleme aldığı en tanınan eseri Le Petit Prince (Küçük Prens, 2015, YKY) okura yaşamdaki en iyi şeylerin en basit şeyler olduğunu, gerçek zenginliğin başkalarına bir şeyler verebilmek anlamına geldiğini hatırlatan, aslında büyükler için yazılmış bir çocuk masalıdır.

İlk olarak 1943 yılında New York’ta İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki ayrı versiyon halinde basılan Küçük Prens, Fransa’da ise ancak yazarın ölümünden sonra, 1946’da yayımlanabilmiştir.

Yazdığı Kitaplar

Çevirdiği Kitaplar

Yayına Hazırladığı Kitaplar

Editörlüğünü Yaptığı Kitaplar

Fotoğrafladığı Kitaplar

Resimlediği Kitaplar

Uyarladığı Kitaplar