YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Yas Günlüğü

Yas Günlüğü

Yazar:

Kategori: Edebiyat, Günce

Çeviren: ,

ISBN: 978-975-08-1650-5

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 08.2009

150 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.
14.26 TL  
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı : 268
Boyut : 13.5 x 21 cm

25 Ekim 1977: Roland Barthes 62 yıl süreyle birlikte yaşadığı, kendisi için iyi yürekliliği, soyluluğu, masumiyeti, yumuşaklığı simgeleyen annesini (“anneciğini”) yitirir. Büyük bir çöküntüdür bu onun için.

Yas Günlüğü: Yaşamında bir yol ayrımına gelmiştir artık. Annesinin ölümünün hemen ertesinde, 26 Ekim 1977’den 15 Eylül 1979’a kadar sürecek bir günlük tutmaya başlar.

Bu dönemde Roland Barthes, Collège de France’taki derslerini (Romanın Hazırlanışı, vb.) oluşturmakta, Proust hakkında konuşacağı konferansın metnini kaleme almakta, gazete ve dergilerde yazılar yayımlamakta, fotoğraf üstüne kitabını (Aydınlık Oda) yazmakta, bir roman tasarısının (Vita Nova) planını yapmaktadır. Her biri açıkça annesinin ölümünün etkilerini taşıyan bu önemli yapıtların ana kaynağında da “Yas Günlüğü”nün fişleri yer alır.

“ –Kadın bedenini tanımadınız siz!
–Annemin bedenini tanıdım ben, o hastayken, sonra da ölüm döşeğinde.”

“[Statülerin birbirine karışması]: Aylarca annesi oldum ben onun. Sanki kızımı kaybetmişim gibi (bundan daha büyük acı olur mu? hiç düşünmemiştim doğrusu).”

27 Ekim
Her sabah, saat 6.30 ’a doğru, dışarısı kapkaranlıkken,  demirden çöp kutularının gürültüsü.
Yatışmış bir halde şöyle derdi o: Gece bitti  neyse (geceleri acı çekmişti, tek başına, korkunç bir şeydi  bu).

* * *

27 Ekim
– SS: Seni ele alacağım, soğukkanlılık kürü  yaptıracağım sana.

– RH: Altı aydır bunalmıştın, biliyordun çünkü.  Yas, depresyon, iş, vb. – Ama bunlar kibarca, usulünce söylenmişti.
Sinirlilik hali. Yok hayır, yas (depresyon)  hastalıktan çok farklı bir şey. Neyimin geçmesi isteniyor ki? Neyi  bulmak için, hangi durumu? Hangi yaşamı? İş, çalışma varsa eğer,  yaratılacak olanyavan bir varlık değil ama manevibir varlıktır,değerinbir  öznesidir – bütünleşmenin değil.

* * *

9 Ekim
Onun ölümünden önceki (hastalığı sırasındaki)  arzularım şimdi artık gerçekleşemez, çünkü bu durumda bunları gerçekleştirmeme  onun ölümü olanak vermiştir anlamı doğacaktır–benim arzularım  açısından ölümü kurtarıcı olabilecektir bir anlamda. Ancak ölümü değiştirdi  beni, eskiden arzuladıklarımı arzulamıyorum artık. Yeni bir arzunun,  ölümünden sonraki bir arzunun oluşmasını beklemek gerek–bunun  oluşacağını farz edelim.Benzer Kitaplar