YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
VUK – Ormanın Küçük Efsanesi

VUK – Ormanın Küçük Efsanesi

ISBN: 978-975-08-3072-3

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 10.2014

Resimleyen:

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
13.19 TL    Etiket Fiyatı : 17.59 TL
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı: 192
Boyut: 13.5 x 21 cm

“VUK – Ormanın Küçük Efsanesi”

Dünyaca ünlü bir çizgi filme de konu olan Vuk, minik bir tilki yavrusunun, kendisinden başka bir şey düşünmeyen “Çıplak Derili”ye yani insana verdiği vefa ve vicdan dersinin öyküsü…

Bütün ailesini kaybeden ve kocaman ormanda tek başına kalan küçük Vuk, yaşlı ve deneyimli arkadaşı Karak’In yardımıyla hem kayıp kardeşi İny’ye kavuşacak hem avcıyı alt edecek hem de zekâsı ve yetenekleriyle ormanın yeni efsanesi olacaktır.

István Fekete (1900-1970) Gençlik ve çocuk romanlarıyla tanınan yazarın doğa öyküleri de ünlüdür. Kitapları 12 ülkede okunan ve romanlarından pek çoğu beyaz perdeye uyarlanan Macar yazar, insanları yaşadıkları ortamla, doğayla birlikte ve gerçekçi bir şekilde tasvir eder.

Güneş gökyüzündeki rotasını ufukta aşağı doğru çevirmişti. Gölgelerin uzadığı, masum gözlü kumruların akşam cıvıltılarının yükseldiği ormana artık veda eder gibi gibiydi. Ağaçların gövdeleri ateşte tutuşmuştu sanki: Ortam kızıla çalıyordu. Arılar kovanlarına dönüş yolunda vızıldıyorlardı. Orman binlerce kuşun şarkısıyla yankılanıyordu.

Sonra sesler giderek azalmaya başladı. Dağların arkasına süzülen güneşin gökyüzündeki alevleri yerini körelen küllere bıraktığında, ormanda sadece siyah sığırcık kuşlarının sesleri duyuluyordu. Ama sığırcık kuşunu herkes tanırdı, ilkbaharda neşeyle ötüşen bu geveze kuş kimseyi takmazdı. Herkes dinlenmeye çekilse bile o başına buyruk canı istediği kadar öterdi.

Topraktan artık sıcaklık yayılıyordu. Çiçeklerle donanmış ağaçlar dallarını bir o yana bir bu yana sallıyorlardı. Orman sakinleri, akşam olurken ağaç dallarının arasından minik esintilerle birbirlerine mesajlar gönderiyor, sohbet ediyorlardı.

Ortasında bir gölün de bulunduğu vadideki düzlükten kurbağaların sesi yükseliyordu. Geceleyecek yer için kavgaya tutuşan balıkçıl kuşlarının gürültüsü, suya pike yaparak inen yaban ördeklerinin kanat seslerine karışıyordu.

Gece kelebekleri ortaya çıkmış, vızıltılarla o tarafa bu tarafa uçuyorlardı. Peşlerinde ise gri bir gölge gibi onları takip eden yarasalar vardı.

Saksağan kuşu da uykuya hazırlanıyordu. Şarkısı artık yerini sessizliğe bırakmıştı. Sadece o mu? Ormanın bütün ötücü kuşları dalların arasındaki yuvalarında uyku zamanı anlamına gelen bu sessizliğe alışıyorlardı. Birden orman, saksağanın bir yükselip bir alçalan keskin çığlığıyla inledi! Ağaçlardaki kuşlar yuvalarında korkuyla büzüldüler. Saksağanın yaklaşan tehlikeyi haber veren bıçak gibi keskin haykırışının ardından, kuşların dehşetli korkusu; Tilki, yani Kag çalılıkların arasından düzlüğe çıktı.

Gözleri yeşil bir parıltı içindeydi. Gittiği her yere peşinden gelen bu yaygaracı saksağanı pek umursamıyor gibiydi. Hafiften adımlarını hızlandırdı, koşmaya başladı; saksağan bu kez takip etmemişti. Orman tekrar derin bir sessizliğe ve gümüş rengi bir alacakaranlığa bürünüyordu. Sisli ve karanlık ovanın üzerinde ay yükselmeye başlamıştı.Benzer Kitaplar


Yazarın Diğer Kitapları