YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Şinasi

Şinasi

ISBN: 978-975-08-0185-7

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 01.1999

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
4.86 TL    Etiket Fiyatı : 6.48 TL
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı: 152
Boyut: 13.5 x 19.5 cm

Parçalanmak üzere olan bir imparatorluğun Tanzimat’la başlayan Batılılaşma hareketine öncülük eden bir kültür adamı; Türk tiyatro edebiyatına Batılı anlamda ilk Türkçe oyun olan Şair Evlenmesini kazandıran bir yazar; düşünce dünyasının temelinde ”us”, ”uygarlık”, ”yasa”, ”ulus” gibi sözcükler yatan büyük bir gazeteci; sanatını halkı aydınlatma yolunda araç olarak kullanan bir şair…
Deneme yazarı – eleştirmen Memet Fuat, Tanzimat edebiyatının önde gelen temsilcilerinden Şinasi’nin yaşadığı dönemi, düşünce dünyasını ve sanatçı kişiliğini çağdaş bir bakış açısıyla derinlemesine inceliyor ve yapıtlarından verdiği örneklerle onu daha iyi tanımamızı sağlayacak kapıyı aralıyor.

Şinasi

Yaşamı

İbrahim Şinasi 5 Ağustos 1826'da doğmuş, 13 Eylül 1871'de, kırk beş yaşında ölmüştür. Doğum ölüm tarihlerini değişik veren kaynaklar varsa da, uzmanlar bu tarihleri doğru sayıyorlar.
Yaşamı üzerine belgelere dayanan bilgi az olduğundan, genellikle söylentilerden yararlanılıyor. Bu söylentiler ise çoğu zaman birbirini tutmamakta. Örnekse, yapıtlarının korunmasına, basılmasına büyük emeği geçen Ebüzziya Tevfik onun Cihangir'de, oğlu Hikmet Şinasi ise Tophane'nin Boğazkesen mahallesinde doğduğunu söylerler.
Doğru olduğu sanılan bilgilere göre, yaşamının başlangıç yılları şöyle anlatılıyor :
Bolulu olan babası topçu yüzbaşısı Mehmet Ağa 1829 Osmanlı-Rus savaşı sırasında, Şumnu kuşatmasında, Şinasi daha üç yaşındayken, şehit olmuştu. Annesi Esma Hanım onu akrabalarının desteğiyle büyüttü. Bir an önce devletin kanadı altına girmesini istiyordu. Önce Tophane semtindeki mahalle okullarından birine verdi. Biraz Kuran okumayı, biraz da yazı yazmayı öğrendikten sonra ise, herhalde şehit bir subayın oğlu olmasından yararlanarak, Tophane Müşiriyeti Mektubî Kalemi'ne yazman adaylığına soktu.Benzer Kitaplar