YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Ozan Beedle’ın Hikâyeleri

Ozan Beedle’ın Hikâyeleri

ISBN: 978-975-08-1540-9

Tekrar Baskı: 13. Baskı / 049.2017

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 01.2009

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
6.25 TL    Etiket Fiyatı : 8.33 TL
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Orijinal Adı: The Tales of Beedle the Bard
Sayfa Sayısı: 104
Boyut: 13.5 x 19.5 cm
Tekrar Baskı: 13. Baskı / 049.2017

Harry Potter efsanesini yaratan J. K. Rowling’in son kitabı Ozan Beedle’ın Hikâyeleri nihayet okurla buluştu. Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan ve 15 Ocak Perşembe günü satışa sunulan kitap, Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu tarafından Türkçeye çevrildi. Ozan Beedle’ın Hikâyeleri’nin içerdiği her biri kendine özgü sihirli bir karaktere sahip birbirinden farklı beş masal, okuyanlara bazen neşe, bazen kahkaha, bazense ölümcül tehlikelerin heyecanını yaşatacak… Rowling’in elinden çıkan çizimlere yer veren bu benzersiz büyülü kitap, yıllar boyu elden düşmeyecek.

J. K. Rowling bu son kitabında okurlarına tanıdık gelecek bir zekâ pırıltısını ve hayal gücünü içeren masallar Ezop’un bilgeliğiyle Grimm Kardeşler’in masallarında zaman zaman karşımıza çıkan karamsarlığı bir araya getiriyor. Ozan Beedle’ın Hikâyeleri’ndeki masalların hepsi hem çocuklara hem ebeveynlerine bir mesaj veriyor: Güvene dayalı bir arkadaşlığın sağladığı güç, sevginin insanı kurtarma gücü ve hepimizin yüreklerinde yeri olan gerçek sihir. Rowling’in yeni sunuş yazısı ayrıca onun bu hikâyelerden aldığı dersleri anlatıyor. Beedle’ın hikâyelerindeki karakterler “upuzun bir şekerlemeye yatmak ya da birinin kayıp bir ayakkabıyı getirmesini beklemek yerine, kaderlerini kendi ellerine alıyorlar” ve “sihir, dert iyileştirdiği kadar derde de sebep olur.”

Ama tabii bu yeni kitaptaki asıl önemli cevher Profesör Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore’un, ölümünden 18 ay kadar önce yazdığı ufuk açıcı ve kapsamlı notları. Dumbledore’un Hogwarts Arşivi’ne bıraktığı pek çok belgenin arasında bulunan bu kitapta saygıdeğer büyücünün anlattıkları günümüz okurunun masalları 16. yüzyıl Muggle dünyasında bir yere oturtmasına yardımcı oluyor. Cadı avlarının sihir yapan topluluğu gizlenmeye ve yeraltına inmeye ittiği bir dönemde Muggle’lara kardeşçe bir sevgi besleyen Beedle da zamanının epeyce ötesinde bir yazardı. Aynı hikâyelerin farklı büyücü evlerinde anlatılan versiyonları pek çok okura Muggle karakterlere karşı korkunç davranışlar içermesi nedeniyle şaşırtıcı gelecektir.

Profesör Dumbledore ayrıca sihirli asaların tarihi konusunda eğlenceli bilgiler, Karanlık Sanatlar ve uygulayıcıları üzerine kısa açıklamalar, sansürle mücadele (ki bu yüzden Beatrix Bloxam gibi yazarlar Beedle’ın hikâyelerini beğenmedikleri karanlık yanlarından arındırmaya çalışmışlar ve masalların anlamlarını tamamen bozmuşlardır) gibi konulardaki tarihsel açıklamalarıyla da okurlara yepyeni bilgiler sunuyor. Dumbledore ayrıca Beedle’ın hikâyeleriyle kuruduğu kişisel ilişkiden de bahsediyor, kendisi gibi pek çok büyücünün ölülerin tekrar canlanmayacaklarını “Babbitty Rabbitty ve Kıkırdayan Kütüğü” hikâyesinden öğrendiklerini anlatıyor. Harry Potter dünyasına ilgi çekici ve zevkli bir ek olan Ozan Beedle’ın Hikâyeleri’nde tanıdık isimler de karşımıza çıkıyor: Aberforth Dumbledore, Lucius Malfoy ve ailesi, Sir Nicholas de Mimsy-Porpington (ya da “Neredeyse Kafasız Nick”), Hogwarts’ta ders vermiş pek çok profesör ve Mürver Asa’nın önceki sahipleri…

Ozan Beedle’ın Hikâyeleri’nin eski yazıdan Hermione Granger tarafından yapılan bu yeni çevirisi her yaştan Muggle’ın da büyücünün ve cadının da kitaplıklarında bulunması gereken bir eser.

2232c32c-4a71-4b0d-b9da-e65770fcaecbBenzer Kitaplar