YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci

Yazar:

Kategori: Sanat

Çeviren:

ISBN: 978-975-08-1525-6

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 10.2009

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
20.84 TL    Etiket Fiyatı : 27.78 TL
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı: 256
Boyut: 15 x 17 cm

Rönesansın büyük ismi…

Batı resminin usta sanatçılarına ilgi duyanlar kadar sanatla yeni tanışanlar için özenle hazırlanan bu kitaplar bütün dünyada ilgi görüyor, kütüphaneleri zenginleştiriyor.
Uluslararası sanat tarihçileri tarafından yazılan kısa ve öz bilgilere sanatçıların eserlerinin yüksek kaliteli baskıları eşlik ediyor.

Leonardo da Vinci Zamandizin

1452: Leonardo, 15 Nisan’da, Floransa bölgesindeki Vinci yakınlarında, Anchiano adlı küçük bir köyde dünyaya gelir. Ser Piero adlı zengin bir noterle Caterina adlı bir köylü kızın evlilik dışı çocuğudur. Doğumundan sonra onunla babası ilgilenir, Caterina ise başka bir adamla evlenmek için onlardan ayrılır. Leonardo’nun, her ikisi de yeniden evlenen anne ve babasından toplam 17 üvey kardeşi olur.
1457: Leonardo, Alberia Amadori ile evlenen babasıyla yaşamaya başlar.
1460: Babasıyla birlikte Floransa’ya gider.
1469: 15 yaşında, Andrea del Verrocchio’nun Floransa’daki ünlü atölyesine çırak olarak girer. Burada, altar panolarının bazı bölümlerinin yanı sıra, büyük boy pano resimlerinin, bronz ve mermer heykellerin yapımında çalışır. Verrocchio’nun resimlerinden birine bir melek çizimiyle katkıda bulunur ve bu resimden çok etkilenen ustası bir daha resim yapmamaya yemin eder. Leonardo 1477 yılına kadar çalışmalarını bu atölyede sürdürür.
1472: Ressamlar loncasına girer.
1473: Ünlü tablolarından ilkini tamamlar: La Valle dell’Arno.
1478: Vecchio Sarayı için bir altar panosu siparişi alır ama bu yapıtı asla tamamlayamaz.
1492: Floransa’dan ayrılıp Milano’ya gider. Milano Dükü Ludovico Sforza’ya yazdığı mektupta, köprüler, gemiler, toplar, mancınıklar ve daha birçok savaş aracı inşa edebilecek yetenekte olduğundan bahseder ve böylece Dük’ün hizmetine girmeyi başarır. Aslında, olağanüstü bir müzisyen olduğunu iddia etmesi de istediği görevi almasını sağlamıştır. Milano sarayında sanatçı olarak on sekiz yıl yaşar, sayısız portre yapar ve saray eğlenceleri için dekorlar tasarlar. Karmaşık makine ve düzeneklere duyduğu ilgi giderek yoğunlaşır, fizik, biyoloji ve matematik bilimlerini derinlemesine inceler, bu yeni bilgilerini mühendislik çalışmalarında uygulama fırsatı elde eder. Ancak Leonardo’nun ilgi alanları o kadar geniştir ki, başladığı projeleri çoğunlukla tamamlamadan bırakır.
1492: Kayalıklar Madonnası adlı resmini yapar. Ayrıca, aralarında bir tank ve denizaltı gibi araçların da bulunduğu savaş makineleri tasarımları gerçekleştirir.
1492: Uçan bir makineye ait olağanüstü planlar çizer.
1495: Santa Maria delle Grazie Kilisesi’nin yemekhanesinde Son Yemek adlı resmine başlar. Yapıt 1498 yılında tamamlanacaktır.
1496: Birlikte Eukleides’in kuramları üzerinde çalışacağı Luca Pacioli adlı matematikçiyle tanışır.
1499: Milano’nun Fransız orduları tarafından işgal edilmesi yüzünden kenti terk etmek zorunda kalır. ‹ş aramak için önce Mantova’ya, sonra Venedik’e, son olarak da Friuli’ye gider.
1502: Papa VI. Alexander’ın oğlu ve ordusunun başkomutanı Cesare Borgia’nın maiyetinde askeri mühendis olarak çalışmaya başlar. Orta ‹talya’nın papalığa ait topraklarında yer alacak kalelerin inşaat sürecini denetler.
1503: Michelangelo’nun Davud heykeline uygun bir yer bulmakla görevlendirilen komisyonda yer alır. Pisa’ya karşı yapılan savaşta, mühendislik yetenekleri çok büyük rağbet görür. Anghiari Savaşı adlı resim için eskizler çizer.
1504: 9 Temmuz’da babası ölür ve büyük bir miras bırakır ama Leonardo, üvey kardeşlerinin oyunları ve hileleri yüzünden mirastan pay alamaz. Bir süre sonra amcasının da ölmesi miras tartışmalarını yeniden alevlendirir fakat bu kez Leonardo baskın çıkarak amcasının topraklarını ve servetini almayı başarır. Bu dönemde Mona Lisa üzerinde çalışmaya başlar.
1506: Fransız vali Charles d’Amboise’ın isteği üzerine Milano’ya döner. Burada, büyük bir tutkuyla dört öğe üzerinde çalışmaya başlar: toprak, hava, su, ateş.
1507: Fransa kralı XII. Louis’nin saray ressamı unvanını alır.
1514: Roma’ya dönüp Papa X. Leo’nun himayesine girer. Bilimsel keşif ve araştırmalara iyiden iyiye ağırlık verir. Fakat, anatomi ve fizyolojiye olan tutkusu Papa tarafından getirilen yasakla engellenir, kadavralarla çalışması yasaklanır.
1516: Leonardo’nun hâmisi Julio de Medici, 4 Mart’ta ölür. Kraliyet Baş Ressamı, Mühendisi ve Mimarı sıfatıyla I. François’nın himayesine girmek üzere Fransa’ya davet edilir. Kral’ın taç giyme töreni için mekanik bir aslan tasarlar. Yeni hâmisi son derece cömerttir ve Leonardo son yıllarını, Amboise’daki kraliyet şatosunun yakınlarındaki lüks bir malikanede geçirir.
1518: Romorantin’de inşa edilecek bir saray için planlar çizer.
1519: Leonardo da Vinci, 2 Mayıs tarihinde Cloux’da ölür. Amboise’daki St. Valentine Kilisesi’ne defnedilir. Bütün elyazmalarını, çizimlerini ve araç gereçlerini, en gözde öğrencisi Francesco Melzi’ye bırakır. Atölyesinde kalan bütün resimleri, Mona Lisa da dahil olmak üzere, diğer öğrencisi Salai’ye bırakır. Kral I. François’nın, ölüm döşeğindeki Leonardo’nun yanından ayrılmadığı ve büyük ressamın kralın kollarında can verdiği söylenir.Benzer Kitaplar


Yazarın Diğer Kitapları