YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
İstanbullu Rum Bir Ailenin Mutfak Serüveni

İstanbullu Rum Bir Ailenin Mutfak Serüveni

ISBN: 978-975-08-4457-7

Tekrar Baskı: 6. Baskı / 04.2023

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 04.2019

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
210.00 TL    Etiket Fiyatı : 280.00 TL
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı: 304
Boyut: 16.5 x 24 cm
Tekrar Baskı: 6. Baskı / 04.2023

İstanbullu Rum Bir Ailenin Mutfak Serüveni

“Eğer bu kitabı kısaca tanımlayacak olsam, tat anıları ile anıların tatlarının iç içe geçtiği bir hikâyedir derdim. Hikâyenin kahramanı ailem, omurgası da üç nesil boyunca mutfağımızda pişen yemeklerdir.”

Marianna Yerasimos, kültürel belleğin ve aidiyetinin belirgin dışavurumu olan mutfak kültüründen hareketle, bize İstanbullu Rum bir ailenin hayatından lezzetli kesitler sunuyor.

Pırasalı patates çorbası, çiroz köftesi, gümüşbalığı omleti, midye salması, tavuk “milanez” ve galatobureko gibi pek çok leziz tarif; mutfağın direği olan Kayseri, İncesu kökenli Yaya (büyükanne) ile eşini görüp öten horozu kıskançlığından kestiren İtalyan kökenli büyük-büyük dede gibi aile fertleri; Büyükada’nın balıkları ve kavunlu dondurması; “Artemis” bakkaliyesi,“Ermis” konserveleri ve Melba-Golden çikolataları gibi kent hatıraları; Balık Pazarı turları, yaz sofralarını şenlendiren şarkılar, hatta sofralara yansıyan siyasi çalkantılar. Kısacası “İstanbullu Rum Bir Ailenin Mutfak Serüveni” 19-20. yüzyılda kalmış, artık yok olmaya yüz tutmuş bir kültürün hikâyesini anlatıyor.

PDF formatlı tadımlık için tıklayınız...Benzer Kitaplar