YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
İki Doktor Bir Yolculuk

İki Doktor Bir Yolculuk

ISBN: 978-975-08-3039-6

Tekrar Baskı: 3. Baskı / 02.2018

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 09.2014

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
20.14 TL    Etiket Fiyatı : 26.85 TL
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Orijinal Adı: Two Doctors on One Journey
Sayfa Sayısı: 248
Boyut: 16.5 x 24 cm
Tekrar Baskı: 3. Baskı / 02.2018

“İki Doktor Bir Yolculuk”

İki Doktor Bir Yolculuk Warren Winkler’ın 1959-1967 yılları arasında Kayseri Talas’ta çalışırken tuttuğu tıbbi kayıtlar ve günlüklerden derlenmiş. Her ne kadar onun anıları ve bakış açısı öne çıksa da en az kendisi kadar önemli bir kahraman daha var kitapta: “Tohtur” Salih. Bambaşka kültürlerden gelen farklı eğitim düzeylerindeki bu iki kişi, Amerika’dan gelen çiçeği burnunda hekim Warren Winkler’la, sıhhiyeci olduğu için yörede “Tohtur” diye anılan Salih Tokgöz Anadolu insanına yardım ederken karşılaşıp dost oluyorlar. Az rastlanır bir özverinin ve adanmışlığın olduğu kadar dostluğun ve karşılıklı saygının da hikâyesini anlatan yazar, o dönemin Türkiyesi’nin son derece çarpıcı bir sosyo-ekonomik panoramasını da çiziyor.

Dr Winkler ve ekibinin Orta Anadolu’da hiç bilmedikleri bir coğrafyada, tanımadıkları bir ülkenin ve kültürün insanlarına ilkel koşullarda, kar kış demeden tıbbi bakım vermeleri, halk sağlığı ve eğitim programları geliştirmeleri her kesimden okurun özellikle de genç hekimlerin ilgisini çekecek.

1990’ların başında Dr Winkler’la birlikte Talas, Başakpınar ve Kuruköprü köylerinin sokaklarından geçtim. Onun Orta Anadolu’da yaşayan yüzlerce hastaya baktığı dönem tam otuz yıl geride kalmıştı. Birkaç kuşağın hayatı üzerinde yarattığı etkiye tanıklık ettim. Dr Winkler öyle hastalıklar anlatıyor ki ben bunlara ancak ders kitaplarımda rastladım. Ama o, uzattığı şefkat eli ve sağladığı mükemmel temel bakımla her zorluğun üstesinden gelmeyi bilmiş.

Prof. Dr. Robert W. Mahley
Gladstone Enstitüleri kurucu üyesi ve onursal başkanı
California Üniversitesi
San Fransisco

Kayıtlar

Kitap “Kayıt” sistemine dayanmaktadır. Bu belgenin oluşturulma nedeni, köy kültürüyle ilk kez karşılaşan biri olarak zihnimin, hiç durmaksızın, şaşırtıcı, hatta şok edici, ancak her zaman ilginç olan kişisel ve mesleki insan hikâyelerine maruz kalmasıdır. İçimde, bu deneyimleri kaydetme, başkalarıyla paylaşma ve ileride, kendi tıbbi ve insani deneyimlerimin bir parçası olarak hatırlama isteği doğdu.

“Kayıtlar” hemen muayene sırasında ya da en geç aynı günün akşamında, muayeneler bittikten hemen sonra tutulduğundan, olabildiğince doğrudur.

Kayıt girişleri tamamen rastgele olmakla birlikte, ilk yıllarda not edilen olaylar ileride “sıradan”laştığından ya da “zaten kaydedilmiş” olarak kabul edildiğinden, sonraki yıllarda üzerlerinden şöyle bir geçilmiştir. Bununla birlikte, bana göre, her hikâyede bir “yenilik” ya da “özel” veya “farklı” bir şeyler vardı.

Diyalog

Bu belgenin amacı, elli yıl önce, bir hekim ve sağlık çalışanı olarak karşılaştığımız zorlukları sizlerle paylaşmaktır. Tıbbi bir belgeden çok kişisel bir anlatı olarak kaleme alındığından, tıbbi gözlemlerimiz kadar, duygusal ve kişisel tepkilerimizi de içermektedir.

Belli bir zaman dilimi çerçevesinde çalıştığımızdan, günde sadece otuz hasta kabul ediyorduk. Kliniğe gelebilmek için kullandıkları ulaşım yöntemlerinin ilkelliğini dikkate aldığımızda, bu olağanüstü çabalarını takdirle karşıladığımızdan, her hastaya yeterli zamanı ayırabilmek için en adil yolun bu olduğunu düşünüyorduk. Yürüyerek ya da ailesi ve komşuları tarafından sedye üzerinde taşınarak getirilen hastaların yanı sıra, ulaşımda eşekler, atlar, yük arabaları, at arabaları, kızaklar, kamyonlar ve eski bir otobüsten de yararlanılıyordu.

Ayrıca, otuz hastanın muayenesi bittikten sonra, zaman kalırsa yatalak ve ağır hastaları görmek için köy ziyaretleri yapıyorduk. Kapıda hastaları ayırma işlemini yapan Tohtur Salih acı çekenleri ve ağır hastaları bulma konusunda oldukça başarılıydı ve bu hastalara hemen gerekli tedavi uygulanıyordu.

Bize katılarak, siz de bu sorunları yaşayacak ve duygusal bir katılım ve empati temelinde kendi kişisel çıkarımlarınıza ulaşacaksınız.

Batı dünyasından en önemli farkımız, yalıtılmış bir şekilde çalışmamız ve üçüncü basamak tedavi hizmeti veren büyük hastanelere, özel laboratuarlara ulaşma ve uzmanlara danışma şansımızın olmamasıydı. Hedefimiz, her hastaya uygun bir tıbbi yardım sunmak, onları cesaretlendirmek ve çeşitli tavsiyelerde bulunmaktı.

Hastalarımıza ve kendimize karşı dürüst olmaya çalıştık, mümkün olanın ötesinde hiçbir şey vaat etmedik. Bunlar bu mesleğin, bizim de uygulamaya çalıştığımız en derin sorumlulukları arasındadır.

İster sağlık alanında uzmanlaşmak isteyen biri olun, isterse de hasta olarak bir sağlık ekibinin hizmetlerinden yararlanmış veya sağlık çalışanları ile birlikte bir çocuğun, yaşlı bir akrabanın ya da arkadaşın bakımına katkıda bulunmuş biri... Sağlık konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak da istiyor olabilirsiniz tabii. Biz deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayız.

Yer yer Tohtur Salih’in olaylara verdiği tepkileri de yazdım. Bunlar, çok sayıda ortak deneyime ve Tohtur Salih’in aile üyeleriyle yapılmış yakın tarihli görüşmelere dayanmaktadır.Benzer Kitaplar


Yazarın Diğer Kitapları