YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Etrüskler – Esrar Perdesi Kalkıyor mu?

Etrüskler – Esrar Perdesi Kalkıyor mu?

ISBN: 978-975-08-2566-8

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 06.2013

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
12.50 TL    Etiket Fiyatı : 16.67 TL
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı: 160
Boyut: 12.5 x 17 cm

“Etrüskler – Esrar Perdesi Kalkıyor mu?”

MÖ 264’te Volsinii Roma ordusunun saldırısı karşısında düştü. Yıkılıp giden, pek çok Toscana şehrinden biri değildi sadece, Etruria’nın dinsel ve siyasal başkentiydi.
İtalya topraklarında, Tiber ile Arno arasında, Apennin’ler ile Tiren denizi arasında doğmuş ilk uygarlık olan Etrüskler MÖ VII. ve VI. Yüzyılda en parlak dönemini yaşadı. Cazip ve benzersiz bu kültür Rönesans’tan itibaren merak uyandırdı. Koleksiyoncular, hükümdarlar, sanatçılar, bilginler Büyük Toscana Dukalığı’nın İlkçağ’a uzanan görkemli köklerini saptamaya çalıştı. Yavaş yavaş bilim Etrüsk esrarının perdesini kaldırmaya başladı: XVII. Yüzyıl sonunda alfabedeki harflerin çoğu yorumlanmış, binlerce çanak çömleğin Yunan kökenli olduğu en sonunda kabul edilmişti. 1820’li yıllardan beri Vulci ve Tarquinia kazılar masallara yaraşır kuyumculuk işlerini ortaya çıkardı. Freskler ‘’çifte kavalın ezgisiyle neşe içinde dans etmeyi seven’’ bir halkı açığa vurdu.
Jean-Paul Thuillier Roma’nın kökenindeki Etrüsklerin zengin tarihini araştırıyor.

Floransa’da doğan Rönesans on beşinci yüzyılda Etrüskleri yeniden keşfettiğinde Toscana’lıların atalarının onlar olduğu ileri sürüldü. Derhal Etrüsk efsanesi yaratıldı ve bu halkın kökenleri üstüne alabildiğine bir tartışma başladı. Etrüskomani’den (Etrüsk merakı ve tutkusu) Etrüskoloji’ye (Etrüsk bilimi) geçilmiş olsa da günümüz tarihçileri ve arkeologları bu uygarlığın gizemli olmadığını kabul ettirmekte hâlâ epeyce zorlanmaktadır.Benzer Kitaplar


Yazarın Diğer Kitapları