YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Esrarengiz Arkadaşın Fısıldadıkları

Esrarengiz Arkadaşın Fısıldadıkları

ISBN: 978-975-08-2063-2

Tekrar Baskı: 7. Baskı / 04.2023

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 08.2011

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
67.50 TL    Etiket Fiyatı : 90.00 TL
-+

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı: 104
Boyut: 13.5 x 19.5 cm
Tekrar Baskı: 7. Baskı / 04.2023

“Bir çocuğun arzusu her şeyi değiştirebilir.”

Esrarengiz Arkadaşın Fısıldadıkları

Çocukluktan genç kızlığa geçiş aşamasında, bir yandan ayrı olan annesiyle babasının başkalarıyla kurdukları yeni hayatlarındaki bir yandan dünyadaki kendi yerini sorgulayan Zeynep’le kendisine göre tanımlanamaz ama gerçek, büyüklerine göre hayal gücünün ürünü olan zamanın ve mekânın ötesindeki cisimsiz arkadaşı Scorpius’un hikâyesi “Esrarengiz Arkadaşın Fısıldadıkları”.

12 yaş ve üstü çocuklara yönelik oldukça özel bir kitap “Esrarengiz Arkadaşın Fısıldadıkları”. Özelliği, yazarının dilinin renkliliğinden olduğu kadar “sorgulama” çağındaki çocuk ve gençleri gayet cesurca ama aynı zamanda çok dikkatli bir pedagojik yaklaşımla hayal kurmaya, sınırlarını aşmaya, kendilerine gerçek olarak sunulan her şeyden kuşku duymaya ve kendi gerçeklerinin peşine düşmeye teşvik etmesinden de kaynaklanıyor.

Zeynep’in esrarengiz arkadaşının gerçekliğiyle bir süre fiziksel anlamda uzak kaldığı kendi dönem ve yaşamın gerçekleri arasındaki geçişler sırasında okurla paylaşılan dünyanın geleceğine dair “kehanetler” de aslında gerçekleşmeye aday tahminler olmaları açısından ilginç ve sarsıcı. Özgür düşüncenin önemi, özgürce düşünebilmenin sağladığı ayrıcalıklı konumun özellikle vurgulandığı kitap; toplumsal ve siyasal kaygılardan uzak, insan olabilmeye odaklanmış bir çalışma. Çünkü, Scorpius’un da dediği gibi “Bir çocuğun arzusu her şeyi değiştirebilir”.

Hepsi birden salona geçti. Kapı tak diye kapandı. Ben şapşallaşmış halde orada, öylece kalakaldım. Bir adım bile atamadım. Yıllar sonra ilk kez annemle babam bir araya gelmişti, bir de yanlarında yeni eşleri vardı! Herhalde annem, artık dayanamadığını, benim onların yanına taşınmamı istediğini söyleyecekti.

Annem söze başladı: “Kusura bakmayın, habersiz geldik. Böylesini uygun gördüm, çünkü önceden haber versem, bu defa beklemekten kaynaklanan bir gerginlik daha olacaktı. Ela, bu arada önce size teşekkür etmek isterim, Zeynep sizden her zaman sevgiyle söz ediyor. Ama artık böyle yaşamaya devam edemeyiz. Zeynep bizim yanımıza gelecek!”

Hah! Tam tahmin ettiğim gibiydi. Odama gitmek üzere adımımı atıyordum ki, annemin, “Bu çocuk artık hayal görmeye başladı! Garip garip konuşuyor. Bu çok ciddi bir mesele! Metin senin de haberdar olman gerek, bir şey yapmamız lazım…” dediği geldi kulağıma.

O an başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Konu başkaydı. Kesinlikle Scorpius’la ilgiliydi. Elim ayağım titremeye başladı. Annem bana inanmıyordu! Tamam, önceleri ben de başıma gelenlere inanamamıştım. Ama anneme anlatırken, ne düşündüğünü pek belli etmemişti. İnanmış görünüyordu. Demek hayal kurduğumu sanmıştı.Benzer Kitaplar