YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Performansın Dönüşümü

Performansın Dönüşümü

Sayı : 174 Dönem : Ocak - Şubat 2020

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
21.00 TL    Etiket Fiyatı : 28.00 TL
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

HakkındaİçindekilerAbonelik

‘Performansın Dönüşümü’ üzerine
Sanat Dünyamız 174. sayısında ‘Performansın Dönüşümü’ adlı dosyasıyla performans sanatının sınırlarını, hareket alanlarını ve imkânlarını araştırıyor. Dosyada Türkiye’de ve dünyada performans sanatı tarihi ve performansın bugünkü konumu üzerine araştırma ve yorum yazıları yer alıyor. Bu kapsamda dosyada Semih Fırıncıoğlu ve Performistanbul ile birer söyleşi, Ayşe Draz, Fırat Arapoğlu, Taner Ceylan, Leman S. Darıcıoğlu, Gözde Filinta, Alper Aydın, Tuğçe Arslan, Fulya Peker’in yazıları yer alıyor. Çıplak Ayaklar Kumpanyası’nın paylaştığı “Gölge Veri” koreografi notları da okurları bekliyor. Süreyyya Evren, Deneyim Şapkaları V’te sahnesizlikten sonrasına eğiliyor. Dergide +İz bölümünde Servet Koçyiğit’in İstanbul Modern Misafir Sanatçı Programı tecrübesi, Gültekin Emre’nin Hyeseung Lee eserlerine dair izlenimleri ve Rembrandt’ın 350. ölüm yılı etkinliklerinin ardından Uras Kızıl’ın kaleme aldığı bir yazı da okunabilecek.

Performatif Belgelemeye Dair
Performansın belgeye dönüşme sürecini, sanat tarihinden örnekler ve teorileri sanatçı ve araştırmacı Ayşe Draz değerlendirdi.

Gölge Veri
2003 yılında İstanbul’da Kurulan Çıplak Ayaklar Kumpanyası, yeni gösterisi “Gölge Veri”nin prömiyerini Arter’de Selen Ansen küratörlüğünde yürütülen performans programının “Katılma” isimli ikinci bölümü kapsamında 10, 11 ve 12 Ocak tarihlerinde gerçekleştirecek. Kumpanya, performansın dönüşümlerine bakan dosyamiz vesilesiyle oyunu yöneten koreograf Melih Kıraç’ın koreografi notlarini ve eserin künyesini Sanat Dünyamız’la paylaştı.

Performans, Hareket ve Gösteri Sanatları Üzerine
Gösteri sanatları ve dil üzerine sade ve derinlikli yazılarıyla çok sayıda okura ulaşan yönetmen, besteci, yazar ve çevirmen Semih Fırıncıoğlu ile bir söyleşi yaptık.

Duvarlardan Geçerken
Gropius Bau’da 19 Ocak 2020’ye dek sürecek olan Sam Bardaouil ve Till Felrath küratörlüğünde açılan “Walking Through Walls” (Duvarlardan Geçmek) sergisi Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30. yılını mercek altına alıyor. Sergideki performans çalışmaları üzerinden Fırat Arapoğlu performans sanatının geleceğine dair sorular sordu.

Köpekler, Çakallar ve Domuzlar
Performans sanatında kullanılan hayvanlar gösterinin yapısına kattıkları ve gözardı edilen varlıkları üzerine bir yazıyı küratör ve sanat tarihçi Gözde Filinta kaleme aldı.

Abramović Yıllardır Hodri Meydan Diyor
Marina Abramović’in retrospektif niteliği taşıyan Türkiye’deki ilk büyük ölçekli sergisi; Marina Abramović Institute (Mai) işbirliğiyle Sakıp Sabancı Müzesi’nde yer alacak. Bu vesileyle sanatçı Taner Ceylan, 1996’daki performansı The Monte Carlo Style üzerinden performans sanatıyla ilişkisini ve kendi Marina Abramović’ini yazdı.

Deneysel Sanat Ayracı
Sanatçı Fulya Peker performans ve deneyselliğini ilişkisine, sonuca değil de sürece uzanan bir deneme örneğiyle bakıyor.

Bedenin Doğası, Nezaket Ekici
Tuğçe Arslan sanatçı Nezaket Ekici’nin eserlerinde beden kavramına ve yöntemlerine dair bir inceleme sundu.

Özne Nesne Olarak Doğada Sanatçı
“Doğa ve bedenimiz birbirini yeniden yaratır ve tamamlar. Biz eylemlerimiz aracılığıyla doğada var oluyorken doğa da bizde, içimizde var olur” diyen sanatçı Alper Aydın, doğayla performans sanatı ve bedenin ilişkisini inceledi.

Performansı Araştırma Alanı
Sanat kütüphaneleri serisinde Yücel Manyas, Performistanbul’un bünyesinde oluşturulan Performistanbul Canlı Sanat Araştirma Alanı’nı konuk ederek henüz kurdukları performansa adanmış kütüphane ve arşivlerini konuştu.

Türkiye’de Performans Sanatı Tarihi
Performans sanatçısı Leman Sevda Darıcıoğlu son bir yıldır üzerinde çalıştığı, Türkiye’de Performans Sanatı tarihi üzerine araştırmasını paylaştı. ‘Sahi mi?’ dedirten performans örneklerinin yer aldığı yazı 1960’lar-2000’ler arasını kapsıyor.

Sahnesizlik Zamanlarından Hakikat-Sonrasının Sansür-Sonrası Reflekslerine
Süreyyya Evren Deneyim Şapkaları’nda bu defa Türkiye sanatı sahnesizlik  tecrübelerine bakıyor ve yeni sorunlara işaret ediyor.

Yamalı Bohça Haritala
Gültekin Emre, Hyeseung Lee’nin eserlerini, 30 Ocak’a dek Ankara’da Kore Kültür Merkezi’nde sürecek sergisinden yola çıkarak yazdı.

Rembradnt’ın Ardından 350 Yıl
2019 yılı Rembrandt’ın ve Hollanda Altın Çağı’nın yılıydı. Geçtiğimiz yıla bakarken Uras Kızıl Remrandt’ın yüzyıllara uzanan etkisini inceledi.

Biri Seni Davet Ederse
Sanatçı Servet Koçyiğit İstanbul Modern’in yürüttüğü Uluslararası Misafir Sanatçı Programı’yla şehre konuk oldu ve misafirliğinin notlarını aktardı.

Sanat Dünyamız’a buradan abone olabilirsiniz.

EDİTÖRDEN

Performatif Belgelemeye Dair - Ayşe Draz
Gölge Veri - Çıplak Ayaklar Kumpanyası
Semih Fırıncıoğlu ile Söyleşi: Performans, Hareket ve Gösteri Sanatları Üzerine - Fisun Yalçınkaya - Semih Fırıncıoğlu
Duvarlardan Geçerken - Fırat Arapoğlu
Köpekler, Çakallar ve Domuzlar - Gözde Filinta
Abramović Yıllardır Hodri Meydan Diyor - Taner Ceylan
Deneysel Sanat Ayracı: Sanat Performansı ve Performans Sanatı - Fulya Peker
Bedenin Doğası: Nezaket Ekici - Tuğçe Arslan
Özne Nesne Olarak Doğada Sanatçı - Alper Aydın
Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı - Yücel Manyas - PCSAA Ekibi
Türkiye Performans Sanatı Tarihi: Sahi mi? - Leman Sevda Darıcıoğlu
Sahnesizlik Zamanlarından Hakikat-Sonrasının Sansür-Sonrası Reflekslerine - Süreyyya Evren
Yamalı Bohça Haritalar - Gültekin Emre
Rembrandt’ın Ardından 350 Yıl - Uras Kızıl
Biri Seni Davet Ederse - Servet Koçyiğit