YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
İnisiyatif Almak

İnisiyatif Almak

ISSN: 977-1300-2740-195

Sayı : 195 Dönem : Temmuz - Ağustos 2023

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
63.75 TL    Etiket Fiyatı : 85.00 TL
-+

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

HakkındaİçindekilerAbonelik

“Sanat Dünyamız” dergisi Temmuz Ağustos sayısı yayımlandı. Derginin iki yılda bir değişen yayın danışmanları bu sayıdan itibaren sanatçı Sena Başöz, yazar, editör İlker Hepkaner, sanat tarihçisi ve yazar Ayşe Erek, küratör Nursaç Sargon ve akademisyen Begüm Özden Fırat’tan oluşuyor.  Derginin kapak konusu olan “İnisiyatif Almak” başlıklı dosya, sanat dünyasında çok tartışılan bu kavramı özenle ele alan yazılardan oluşuyor. Sanat ve mimari inisiyatifleri, feminist öznelliğin inisiyatifle ilişkisi, popüler kültürde kavramın yeri, ekoloji ve inisiyatif gibi çok sayıda konuya değiniliyor. Dergide bu kapsamda Saliha Yavuz, Öncül Kırlangıç, Yağmur Yıldırım, Mine Yıldırım, Deniz Kırkalı, Seda Niğbolu ve Sezen Ünlüönen’in dosya için hazırladığı yazıları yer alıyor. Belçikalı filozof Isabelle Stengers’in “Pratiklerin Ekolojisine Giriş Notları” yazısı dosyaya ekoloji ve bilim felsefesi üzerinden bir yaklaşım getiriyor. Medyanın dört bağımsız alanından isimler Kültigin Kağan Akbulut, Suna Kafadar, Esra Ece Kuleci, Hazal Sipahi medya ve inisiyatif üzerine bir söyleşiyle dosyada yer alıyor.

Bu sayı Süreyyya Evren Anlam Çerçevesi adlı yeni bir köşeye başlıyor. Rana Kelleci, Nuri Kuzucan’ın Arter’de devam eden “Pasaj” sergisi üzerine bir mekân-yazı denemesi sunuyor. Melike Bayık’ın Ateş Alpar’ın sergisi “Taş Kabuk Sessiz” üzerine, Ezgi Yakın’ın ise Sevgi Aka’nın “Uykudan Sızmak” sergisine dair yazıları da dergide.

Derginin bu sayısından itibaren ayrıca sanatçıların görsel dünyalarını oluşturan fotoğraflara, eserlere veya çizimlerine yer verilecek Görsel Notlar adlı bir köşe başlıyor. Görsel Notlar’ın ilk konuğu sanatçı Nalan Yırtmaç.

Her sayıda bir sanatçının okuduklarına, izlediklerine yer veren Ajanda bölümü ise bu sayı sanatçı Meriç Algün’e emanet.

Sanat Dünyamız’a buradan abone olabilirsiniz.

Editörden - Fisun Yalçınkaya

İnisiyatif Almak

“LEIBNIZ, VEREBİLECEĞİ TEK GENEL AHLAKİ TAVSİYENİN ‘DIC CUR HIC’ OLDUĞUNU YAZAR —BELİRLİ BİR DURUMDA, NEDEN SÖYLEDİĞİNİZ ŞEYİ SÖYLEMEYİ VEYA YAPMAYI SEÇTİĞİNİZ ŞEYİ YAPMAYI SEÇTİĞİNİZİ BELİRTİN.”
BELÇİKALI FİLOZOF ISABELLE STENGERS PRATİKLERİN EKOLOJİSİNİ TARTIŞTIĞI YAZISINDA YAPILABİLECEKLER, İMKÂNSIZLIKLAR VE İLİŞKİLENMELERE DAİR ANLATISINDA BU ALINTIYA YER VERİYOR. YAZI, DOSYANIN TAMAMINA YAYILAN “İNİSİYATİF ALMAK” KONUSUNA BİLİM FELSEFESİ ÜZERİNDEN DEĞİNEN BİR METİN OLARAK OKUNABİLECEK.
BU SAYI SANAT DÜNYAMIZ’IN İKİ YILDA BİR DEĞİŞEN YAYIN DANIŞMANLARINA YENİ EKLENEN DEĞERLİ İSİMLERLE HAZIRLADIĞIMIZ İLK DOSYA OLAN “İNİSİYATİF ALMAK”TA, SANATLARIN İNİSİYATİF ALMAKLA İLİŞKİSİNİ İNCELİYOR, FARKLI YAZILARLA BU KAVRAMI BİRİCİKLİĞE VE ÇOK SESLİLİĞE AYRI AYRI İHTİMAM GÖSTEREREK DEĞERLENDİRİYORUZ.
İLKİNDE NALAN YIRTMAÇ’IN KONUK OLDUĞU “GÖRSEL NOTLAR” ADLI YENİ KÖŞEMİZDE SANATÇILARIN GÖRSEL DÜNYALARINDAN NOTLARA BİR BAKIŞ SUNUYORUZ. SÜREYYYA EVREN YENİ SERİSİ “ANLAM ÇERÇEVESİ”NİN İLK YAZISINI OKUYUCUYLA BULUŞTURUYOR. SERGİ ELEŞTİRİLERİ ARASINDA İSE NURİ KUZUCAN, ATEŞ ALPAR VE SEVGİ AKA’NIN KİŞİSEL SERGİLERİNE DAİR BİRER YAZI OKUYUCULARI BEKLİYOR.

Ajandada Ne Var?

Varoluşumuzu Şekillendirme Konusunda Bir Taahhüt - Saliha Yavuz

BAĞIMSIZ İNİSİYATİF HAYY AÇIK ALAN’IN KURUCULARINDAN SALİHA YAVUZ TÜRKİYE’DE SANAT ALANINDA İNİSİYATİF KURMAK KONUSUNDA ÖNE ÇIKAN YAPILARIN TARİHİNE VE BUGÜNÜNE GÖZ ATTI.

İnisiyatif almak; sorumluluk alma, başlatma, aciliyete yanıt bulma ile ilgilidir. Bir şeyi başlatacak inisiyatifi almak psikolojide özerlik, yetkinlik, amaç ya da bir anlama dairdir ya da kişisel gelişim ve büyüme, içsel motivasyon, merak ve keşif, sosyal etki ve onay ile ilişkilendirilir. İnisiyatif almak bir şeyin eksikliğini hissetme, bir şeye ihtiyaç duyma, sorunlu bir durum karşısında çözüm arama, değişim ihtiyacıyla dönüşüme araç olma, eyleme geçme haliyle tanımlanabilir bir kavramdır. İnsan kendi eylemlerinin ve kararlarının kontrolünü elinde tutmak ister. Bir şeyi başlatmak, bireylerin özerkliklerini kullanarak sorumluluk alıp kendi hedeflerini takip etmelerine, bazen de bütünün hayrına hizmet etmelerine olanak sağlar. (…)

Devamı bu sayıda…

Rüyanın Öte Yakası: Düzce Umut Atölyesi Deneyimi - Öncül Kırlangıç

DÜZCE UMUT EVLERİ ÖRNEĞİ ÜZERİNDEN TÜRKİYE’DE MİMARİ PROJELER VE İNİSİYATİF ALMA KAVRAMINI TARTIŞTIK.

J. K. Gibson-Graham (Bildiğimiz) Kapitalizmin Sonu2 adlı kitapta, kapitalizmi düşünme biçimlerimizin, kapitalizmin aşılabileceğini tahayyül etmemizi zorlaştırdığını öne sürer. Ona göre özellikle Marksist gelenekte hâkim olan “kapitalizm denen yaratığı” anlama teşebbüsü aslında bir sürü başka yaratık oluşturmaktadır ve “siyasetin hizmetine sokulması gereken bilgi üretme süreci, anlama ile eylemeyi birleştirmek yerine, bunları birbirine yabancılaştırmıştır”. Kapitalizm temsillerinde beliren “birlik”, “tekillik”, “bütünlük” özelliklerini tartışmaya açan Gibson-Graham, bu özellikleriyle “korkunç ve hegemonik” bir canavar gibi görülen kapitalizmin aslında “abuk sabuk” bir varlığa sahip olduğunu iddia eder ve bu anlamda “gayri kapitalist” seçeneklerin varlık koşulları için sanıldığından daha çok imkân olduğunu savunur.
Dünyanın farklı köşelerinde “gayri kapitalist” seçeneklerin peşine düşerken mekânı ve dolayısıyla mekân siyasetini odağına alan deneyimler bulunuyor. Bu deneyimlerde yer alan mimar ve plancıların mekân siyasetini nasıl etkiledikleri ise fazlasıyla kıyıda köşede kalan bir konu. Halbuki mimarlık ve planlama alanlarında ortaya çıkan eleştirel tartışma ve deneyimler, mekân siyasetinde gündem oluşturmanın yanı sıra toplumsal hareketleri güçlendirme, çeşitliliğini artırma ve bu sayede mekânı kapitalist ilişkilerin ötesinde “yeniden inşa etme” olasılığını gösteriyor.

Devamı bu sayıda…

Feminist Öznellikle Kentte Dolaşmak: Kavramsal Bir Çerçeve - Yağmur Yıldırım

KENT VE FEMİNİST ÖZNELLİK İLİŞKİSİNİ MEKÂNSAL VE BEDENSEL PRATİKLERİN İMKÂNLARI ÜZERİNDEN FAİLLİK VE İNİSİYATİF KAVRAMLARI EŞLİĞİNDE DEĞERLENDİRDİK.

Kentte feminist bir öznellikle nasıl hareket ederiz? Bu türden bir mekânsal ve bedensel pratiği nasıl tahayyül
edebilir ve mümkün kılabiliriz? Böyle bir faillik, hangi sorgulamaları, farkındalıkları, yeni düşünme
ve eyleme biçimlerini beraberinde getirebilir? Bir başka deyişle, feminist bir “flanöz” kentte nasıl dolaşır, ne keşfeder, neye temas eder, neye meydan okur? İnisiyatifleri konu alan dosyadaki bu yazıda ben de kentlerde feminist bir inisiyatifin düşünsel, mekânsal, bedensel imkânlarını kavramsal bir çerçeve önerisiyle tartışmaya çalışacağım. (…)

Devamı bu sayıda…

Tanıklık, Sorumluluk ve İhtimam Politikası Olarak Afetlerde Hayvan Kurtarma - Mine Yıldırım

RADİKAL BİR TANIKLIK VE SORUMLULUK PRATİĞİ OLARAK HAYVANLARA KARŞI İHTİMAM VE AFETLERDE HAYVAN KURTARMA ÜZERİNE KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ MİNE YILDIRIM YAZDI.

(…) Bu yazı, Türkiye’de ilk kez bu ölçekte örgütlenen, özel ve özgün bir düşünce ve eylem alanının, şekillendirdiği tanıklık tecrübesinin ışığında ilerliyor. Türkiye’de ilk kez bu ölçekte afet bölgelerinde, tahribat ve yıkım alanlarında ve sahada örgütlenen
tanıklıkları, son derece özel ve özgün bir enkaz ve bir arada yaşam düşüncesini, başkasının yaşamına karşı ihtimam, sorumluluk ve tanıklık tecrübesini tartışmaya açıyor: Radikal bir tanıklık ve sorumluluk pratiği olarak hayvanlara karşı ihtimam ve afetlerde
hayvan kurtarma. (…)

Devamı bu sayıda…

Dünyalar, Kararlar, Niyetler, Tesadüfler - Deniz Kırkalı
Pratiklerin Ekolojisine Giriş Notları - Isabelle Stengers
Bedenin Politikası - Seda Niğbolu
Biriken Arşivlerin İzinde - Fisun Yalçınkaya, Kültigin Kağan Akbulut, Suna Kafadar, Esra Ece Kuleci, Hazal Sipahi
Carrie’nin İnisiyatifi - Sezen Ünlüönen
Görsel Notlar: Nalan Yırtmaç - Nalan Yırtmaç
Pasaportun Yokluğu - Süreyyya Evren
BOŞ-DOLU-DOLU-BOŞ Konfigürasyonlar - Rana Kelleci
Yolculuk Deneyimi: Suyun ve Kırmızının Gösterdikleri - Ezgi Yakın
Sessiz Bir Kaybın İzleri - Melike Bayık