YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Gustave Flaubert 200 Yaşında

Gustave Flaubert 200 Yaşında

ISSN: 977-1300-0586-218

Sayı : 218 Dönem : Kasım - Aralık 2021

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
18.75 TL    Etiket Fiyatı : 25.00 TL
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

HakkındaİçindekilerAbonelik

Gustave Flaubert 200 Yaşında

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanmakta olan “kitap-lık” dergisinin 218. sayısında dosya konusu Gustave Flaubert. Flaubert’in 200. doğum yıldönümü için hazırlanan dosyada Mehmet Rifat, Jean Bruneau, Sema Rifat ve Ayşenaz Cengiz’in yazılarının yanı sıra Flaubert’in mektuplarından seçmeler, yazarın biyo-bibliyografyası ve Türkçedeki çevirileri yer alıyor.

Nihat Ziyalan-Ferhan Şensoy, Hüseyin Peker, İsmail Uyaroğlu, Yücel Kayıran, Mehmet Can Doğan, Serhat Uyurkulak ve Emrullah Alp şiirleri; Cem Akaş, Haydar Ergülen, Selçuk Erez, Engin Özkol, Çağla Çinili, Göksu N. Çakır, Alp Türkol ve Yalın Gündüz öyküleri; Mehmet Ergüven, Abdullah Uçman, Engin Soysal, Banu Gürsaler Syvertsen, Mukadder Özgeç ve Orçun Üçer yazılarıyla; Abdullah Ezik ise Ethem Baran ile yaptığı söyleşiyle “kitap-lık” dergisinin 218. sayısında.

“kitap-lık” 29 yıldır iyi edebiyatın adresi.

kitap-lık’a buradan abone olabilirsiniz.

EDİTÖRDEN

“Yalnız kendim için yazıyorum, tıpkı sigara içtiğim ve uyuduğum gibi. Yaz¬mak, kişisel ve özel olduğu ölçüde neredeyse hayvansal bir işlevdir.”

“Bir kitaptaki tümceler, ormandaki yapraklar gibi, benzerlikleri içinde bir¬birlerine hiç benzemeyen yapraklar gibi sallanmalıdır.”

Flaubert mektuplarında Louise Colet’ye böyle yazmış... Yıl biterken, 200. doğum yıldönümünde Gustave Flaubert’i anıyoruz. Mehmet Ri¬fat ile Sema Rifat’ın hazırladığı dosyayı okuyunca Flaubert kitaplarıyla baş başa kalmayı arzulayacaksınız. Yaşamına, yazdıklarına, mektup¬larına eğildikçe gerçekten dev bir yazar görüyoruz. Çağının okuruna hizmet etme tasasına düşmemiş, dilinin kudretini tüm dönemlerde duyurmayı başarmış bir yazar. Dosyada yapıtlarının Türkçedeki serü-venini de bulacak, kendinize belki bir okuma listesi çıkaracaksınız.
Bu yaz yitirdiğimiz Ferhan Şensoy’u Nihat Ziyalan bir arkadaşlık şiiriyle andı. 2003 yılında FerhAntoloji adlı kitabını birlikte hazırlamış¬tık; arkasından ricamı kırmayıp “New Şehir”, “Leyleylimilimiley Bey”, “Kötü Bir Şey Yazmak”, “Eczasız Eczaneler”, “Evimiz Dükkânımız, Vit¬rinimiz Bulunmaz” başlıklı yazılarıyla kitap-lık dergisine konuk olmuş; en son 2015 yılında Özdemir Asaf sergisi kataloğuna “Türk Şiirinin Özgün Canbazı” başlıklı bir yazıyla katkı vermişti. Değeri gün gün daha da anlaşılacak bir sanatçıydı Ferhan Şensoy. İyi kitap okuruydu; Haldun Taner gibi ustaları, tiryakisi olduğu yazarları vardı ve hep yeni yazarlar keşfetme peşindeydi. Bir dönem kitaptan başka her şey satan kitapçıları “hiç ilaç satmayan deniz kıyısı eczaneler”ine benzetmesini pek sevmiştim.
Mahcubiyet ve Haysiyet romanıyla sevilen Dag Solstad “Bütün yazarlar, Ibsen mesela hep aynı şeyi yazarlar. Yeni bir şekilde ama hep aynı şey. Yazar kendisini sürekli meşgul eden konuyu yazmalıdır. Ben de hep öyle yaptım” diyor. Bazen bir usanç içinde, “Hep aynı şeyleri yazıyor” diye¬rek bir zamanlar severek okuduğu yazarlardan uzaklaştığını belirten okurlara rastlarsınız. Neyi nasıl okuyacağını bilen özenli okurların çoğalmasını dileyelim.

DOSYA: GUSTAVE FLAUBERT 200 YAŞINDA

MEHMET RİFAT - Gustave Flaubert Üstüne Notlar
JEAN BRUNEAU - Gustave Flaubert: Gençlik Yılları, Bunalım Yılları, Roman Sanatı
Gustave Flaubert’in Mektuplarından
SEMA RİFAT - Gustave Flaubert Yaşarken, Yazarken
AYŞENAZ CENGİZ - Madame Bovary Romanının Türkçe Çevirileri Üzerine
Türkçede Gustave Flaubert
Gustave Flaubert’in Biyo-Bibliyografyası

ŞİİR
NİHAT ZİYALAN
HÜSEYİN PEKER
İSMAİL UYAROĞLU
YÜCEL KAYIRAN
MEHMET CAN DOĞAN
SERHAT UYURKULAK
EMRULLAH ALP

ÖYKÜ
CEM AKAŞ - Üç Öykü
HAYDAR ERGÜLEN - 33 Öykü
SELÇUK EREZ - Böyle Bir Gecede Rüya Göreceğime Hiç İnanmazdım
ENGİN ÖZKOL - Berlin’de Vahşi Yaşam
ÇAĞLA ÇİNİLİ - Batı Fatma
GÖKSU N. ÇAKIR – Ceket
ALP TÜRKOL - Bir Eski Zaman Uçurtması
YALIN GÜNDÜZ - Fay Kırığı

YAZI
MEHMET ERGÜVEN - Temsil Üzerine
ABDULLAH UÇMAN - Cemal Süreya’nın Poetikası: Güvercin Curnatası
ENGİN SOYSAL - Burada ya da Başka Yerde Jean Echenoz ile Birlikte

BABİL KULESİ
BANU GÜRSALER SYVERTSEN - Dag Solstad 80 Yaşında
MUKADDER ÖZGEÇ - Yolun Gittiği Yer
ABDULLAH EZİK - Ethem Baran’la Güzelliğini Gördükçe Ağlayasım Geliyor Üzerine
ORÇUN ÜÇER - Göndermeler (İtalik Benim)

BULMACA
ERSİN TEZCAN