YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Güneşli Günlerden

Güneşli Günlerden

ISSN: 1300-2740-194

Sayı : 194 Dönem : Mayıs - Haziran 2023

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
63.75 TL    Etiket Fiyatı : 85.00 TL
-+

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

HakkındaİçindekilerAbonelik

“Sanat Dünyamız” dergisi Mayıs Haziran sayısıyla okuyucuyla buluşuyor. Dergi Türkiye’den ve dünyadan güncel sanatın öne çıkan sergilerine dair değerlendirme, söyleşi, eleştiri ve deneme yazılarını bir araya getiriyor. Kapakta Meşher’de 23 Temmuz’a dek devam eden “John Craxton: Işığın Peşinde” sergisinin küratörü ve Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “John Craxton – Hayatın Lütufları” kitabının yazarı Ian Collins’le Kültigin Kağan Akbulut’un yaptığı bir söyleşi yer alıyor. Dergide Arter’de 27 Ağustos’a dek devam eden Eva Koťátková’nın sergisi “Bir Balıkmışım Bacakları Olan” üzerine Özlem Altunok’un değerlendirmesi ve Müze Gazhane’de Naile Akıncı’nın retrospektifine yer veren “Bir Kendilik Öyküsü: Naile Akıncı (1953-2013)” sergisi üzerine küratör Ebru Nalan Sülün’le Oktay Orhun’un yaptığı bir söyleşi  okunabiliyor. Ayrıca Versus Art Project’te düzenlenen Yelta Köm’ün kişisel sergisi “her şey tanıdık her şey yabancı” ve Galerist’te devam eden Lara Ögel’in kişisel sergisi “Üzerimdeki Yıldızlı Gökyüzü ve İçimdeki” üzerine birer söyleşi de sanatçıların dünyasını aralıyor.

Abdullah Ezik, Ekin Saçlıoğlu’nun kişisel sergisi “Parçalı”yı, Naz Kocadere 15. Sharjah Bienali’ni, Seda Niğbolu Ulysses Jenkins’in “Yorumun Olmadan” sergisini inceledikleri yazılarıyla dergide.

Süreyyya Evren bu sayıda sanat eleştirisinin yokluğuna dair veryansınlardan yola çıkarak başladığı ve günümüzde sanat üzerine yazmanın hallerini ele alarak sürdürdüğü serisini tamamlıyor.

Huo Rf sanat kitaplarını incelediği “Başlı Başına Bir İş” serisinde James Unsworth’un “Ancient Greek Ceramic Plate Drawings” Kitabı, “Printing On Fire” Projesi ve 4-7 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek Border_Less Artbook Days’e dair notlarını paylaşıyor.

Elif Kamışlı’nın deneme yazısı farklı sergiler arasında gezinen bir hikâye kurgularken Furkan Öztekin Onur Haftaları sergilerinin tarihine bakıyor.

Derginin izlenimlere yer verdiği bölümünde ise Şükran Çakmak “Medea’ya Göre Ahlak” oyununu değerlendiriyor.

Derginin her sayı bir sanatçı tarafından hazırlanan Ajanda bölümü ise bu sayı Martch Art Project Pera’da süren kişisel sergisi “Ateşi Yaktık, Denizi İçtik”le yer alan sanatçı Burak Ata’ya emanet.

Sanat Dünyamız’a buradan abone olabilirsiniz.

Editörden - Fisun Yalçınkaya

Güneşli Günlerden

SANAT DÜNYAMIZ’IN BU SAYISINDA EGE KIYILARINA HAYRAN RESSAM JOHN CRAXTON’IN ESERLERİNE YER VEREN “JOHN CRAXTON: IŞIĞIN PEŞİNDE” SERGİSİNİN KÜRATÖRÜ VE YAPI KREDİ YAYINLARI’NDAN ÇIKAN JOHN CRAXTON - HAYATIN LÜTUFLARI KİTABININ YAZARI IAN COLLINS’LE YAPILAN BİR SÖYLEŞİ YER ALIYOR. YARALARIMIZI SARMANIN VE İYİLEŞMENİN YOLLARINI ARADIĞIMIZ BU BAHARDA, İNGİLTERE’DEN EGE’YE UZANAN YAŞAMINDA 20. YÜZYILIN FARKLI BİR ÇEHRESİNE TANIKLIK EDEN RESSAMIN ÖYKÜSÜNÜN İLHAM VERİCİ OLMASINI UMUYORUZ.

NAİLE AKINCI’NIN RESMİNE AYNA TUTAN “BİR KENDİLİK ÖYKÜSÜ: NAİLE AKINCI (1953-2013)” SERGİSİNE DAİR BİR SÖYLEŞİ, EYÜP ÂŞIĞI RESSAMIN İZİNDE İSTANBUL’A YENİDEN BAKMAYA İMKÂN TANIYOR. FARKLI DİSİPLİNLERDE ÇALIŞAN YELTA KÖM VE SANATÇI LARA ÖGEL KİŞİSEL SERGİLERİNİN DETAYLARINI BİRER SÖYLEŞİDE AKTARIYOR. ARTER’DE DEVAM EDEN EVA KOTÁTKOVÁ SERGİSİ “BİR BALIKMIŞIM BACAKLARI OLAN”, EKİN SAÇLIOĞLU’NUN KİŞİSEL SERGİSİ “PARÇALI”, ULYSSES JENKINS’İN BERLİN’DE DEVAM EDEN SERGİSİ “YORUMUN OLMADAN” VE 15. SHARJAH BİENALİ ÜZERİNE DEĞERLENDİRMELER DERGİNİN KONULARI ARASINDA. BU SAYI SÜREYYYA EVREN’İN SANAT ELEŞTİRİLERİNİ DEĞERLENDİREN SERİSİ GÜNÜMÜZDE SANAT YAZINI ÜZERİNE TESPİTLERİYLE SONLANIYOR. SERİNİN TÜMÜ SANAT ELEŞTİRİSİNİN YERİNE DAİR SORULACAK SORULARA KAPI AÇIYOR VE BUGÜNÜN SANAT YAZINININ KAYDINI TUTUYOR.

Ajandada Ne Var?
John’un Partisine Davetlisiniz - Kültigin Kağan Akbulut, Ian Collins
Canavarlara Karşı Düş Kurma Sanatı - Özlem Altunok
“Parçalı” Bir Dünyada Bütünü Aramak - Abdullah Ezik
Bugünü Tarihsel Olarak Düşünmek - Naz Kocadere
Zarif, Hassas ve İstikrarlı - Oktay Orhun, Ebru Nalan Sülün
Değişim Süreciyle Yüzleşmeye Davet - Ece Balcıoğlu, Lara Ögel, Naz Cuguoğlu
Geçmis, Gelecek ve Fanteziler - Burcu Çimen, Yelta Köm
Öyle Sınırsız Öyle Derin Öyle Çok: Onur Haftası Sergilerine Günümüzden Bir Bakış - Furkan Öztekin
Bastırılmış Medya Bilincinden Sosyal Ritüellere Bir Video Mirası - Seda Niğbolu
Sanat Eleştirmenleri Hâlâ Birer CPU mu Yoksa NPC’leştirebildiklerimizdenler mi? - Süreyyya Evren
Antik Yunan Seramiklerine Farklı Bir Bakış ve Border_less Huo Rf
Gündüz Gözüyle - Elif Kamışlı
Medea’ya Düşen Rol - Şükran Çakmak