YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Geyikler, Annem ve Almanya 40 Yaşında

Geyikler, Annem ve Almanya 40 Yaşında

ISSN: 97713000586221

Sayı : 221 Dönem : Mayıs - Haziran 2022

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
22.50 TL    Etiket Fiyatı : 30.00 TL
-+

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

HakkındaİçindekilerAbonelik

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanmakta olan “kitap-lık” dergisinin 221. sayısında dosya konusu Nursel Duruel’in öykü kitabı Geyikler, Annem ve Almanya. Kitabın 40. yılında yapılan YKY özel baskısı dolayısıyla hazırlanan dosya Berat Alanyalı’nın Nursel Duruel ile yaptığı bir söyleşiyle açılıyor. İbrahim Yıldırım, Hülya Soyşekerci, M. Sadık Aslankara, M. Zaman Saçlıoğlu, Haydar Ergülen kitabı ve yazarı değerlendiren yazılarıyla dosyada yer alıyor.

İbrahim Yıldırım ile Dünbatımı Defterleri romanı, M. Kayahan Özgül ile Bindik Bir Alâmete… kitabı üstüne söyleşilerin bulunduğu dergide Edip Cansever arşivinden çıkan iki Cansever şiiri de dikkat çekiyor.

Nihat Ziyalan, Yüksel Pazarkaya, Süreyya Berfe, Hüseyin Peker, Turgay Kantürk, Muzaffer Kale, Enver Topaloğlu ve Ulaş Bager Aldemir şiirleri; Şiir Erkök Yılmaz, İlhan Durusel, Zehra Tırıl, Kerem Işık, Gökhan Yılmaz, Ayşen Işık, Ferdi Çetin, Adil İzci, Engin Özkol ve Serdar Rifat öyküleri; Mehmet Can Doğan, Erendiz Atasü, Mukadder Özgeç, Musa Yazıcı, Orçun Üçer, Ramis Dara, Burak Çetintaş yazılarıyla “kitap-lık” dergisinin 221. sayısında.

“kitap-lık” 29 yıldır iyi edebiyatın adresi.

kitap-lık’a buradan abone olabilirsiniz.

EDİTÖRDEN

Dergide dosya yapılmak üzere bekleyen çok sayıda birikmiş konu oluyor. Bunlardan bazıları hemen hazırlanabilirken bazıları aylar, yıllar boyu bekliyor. Doğru, iyi, güncel bir konu belirlemek, konuya uygun yazarları seçmek, o yazarların yazmayı kabul etmesi ve en önemlisi zamanında göndermesiyle bir dosya ortaya çıkıyor.Bazı konular daha baştan, yeter sayıda yazar bulunamadığından, yapılamıyor. Bazıları yazılar zamanında toplanamadığı için erteleniyor. Bazıları ise tasarlandığı biçimde olmuyor. Kimi zaman yazmaktan vazgeçen yazarların eksilmesiyle, kimi zaman da gelen yazıların beklendiği gibi olmamasıyla editörün kurduğundan başka türlü bir dosya çıkıyor.

“Beklendiği gibi” sözünü açmak gerek. Her yazı ısmarlanırken istenen bir uzunluk, beklenen bir içerik vardır. Oysa gelen yazılar çoğu zaman ne istenen uzunlukta ne de tastamam beklenen içerikte olur. Bu noktada dosya için seçilen yazarların niteliği, özelliği, konuya ilgisi ve yatkınlığı, yaklaşımı, zamanı, tarzı, üslubu öne çıkar. Ortaya çıkan yazı belki yazarın kendisinin de hiç tasarlamadığı, beklemediği bir yazı olmuştur. Bir yazı, hele ısmarlanmış bir yazı hem yazar, hem editör, hem dosya için renkli sürprizlere açıktır. Bazen “beklendiği gibi” olmaması beklenenden iyi olmasıdır. Bazen de editörün kurmaya çalıştığı dosyanın niteliğini, boyutlarını etkileyen, bir ölçüde değiştiren yazılar toplanır ve yine kendine özgü, başka türlü bir dosya kuruluverir.

Demek istediğim, editör için her dosya, konusuyla, yazarıyla bir sınavdır.

Dikkat edilirse son dönemde sık sık kitapları konu ediyoruz. Bu kitapları seçerken her kuşaktan okuruyla kesintisiz bağ kurmuş; türünün özgün örnekleri arasında gösterilmiş; çıktığı dönemde beğenilmiş, ödüllendirilmiş, üstüne çokça konuşulup yazılmış; yazarı için başyapıt niteliği kazanmış kitapların yuvarlak tarihli yıldönümlerini dikkate alıyoruz. Elbette bu kıstaslarla seçilen kitaplar üstüne farklı, yeni bir bakış açısı getirmek her zaman kolay değil. Bu noktada eleştirmene, incelemeciye özel bir yaklaşım gerekiyor. Kitabı dönemi içinde konumlamaktan, yazarın yazınsal serüveni içindeki yerini belirlemekten, dilini, anlatımını, barındırdığı temaları irdelemekten tutun da içinden bir şiiri, bir öyküyü seçip yazıyı onun üstüne kurmaya kadar her yazar kendi yoğurt yiyişini ortaya koyar.

Bu minvalde, bu sayıda da Nursel Duruel’in Geyikler, Annem ve Almanya kitabını kırkıncı yılı dolayısıyla dosya konusu ettik. Yazarı selamlayan, kitabın değerini ortaya koyan, karakterleri yorumlayan yazıların yanı sıra bir de yazarla yapılmış içtenlik dolu bir söyleşi var.

Okuru yazarı eksilmesin dergilerin.

DOSYA: GEYİKLER, ANNEM VE ALMANYA 40 YAŞINDA

NURSEL DURUEL - “Yazmak, insanlık hallerini, en çok da iyiden yana arayışları, özlemleri paylaşma yollarından biridir bence.” SÖYLEŞI: BERAT ALANYALI
İBRAHİM YILDIRIM - Kırk Yıl Sonra “03 Nöbeti” ve Hatırlattıkları
HÜLYA SOYŞEKERCİ - Kadın Emeğinin Güzelliği ve “Fırıncı Şükriye”
M. SADIK ASLANKARA - Nursel Duruel ya da Öyküde Geyik Yüzdürmek...
MEHMET ZAMAN SAÇLIOĞLU - Nursel Duruel
HAYDAR ERGÜLEN - Geyikler, Annem ve Almanya için 7 sevinç!

ŞİİR
EDİP CANSEVER
NİHAT ZİYALAN
YÜKSEL PAZARKAYA
HÜSEYİN PEKER
SÜREYYA BERFE
TURGAY KANTÜRK
MUZAFFER KALE
ENVER TOPALOĞLU
ULAŞ BAGER ALDEMİR

ÖYKÜ
ŞİİR ERKÖK YILMAZ - Deli Rüzgâr
İLHAN DURUSEL - Melodi Paşa
ZEHRA TIRIL - Hasar
KEREM IŞIK - Balina
GÖKHAN YILMAZ - Et Ekmek Alev
AYŞEN IŞIK - Evet
FERDİÇETİN - nevit bey’in olağanüstü sıradan öğleden sonrası
ADİL İZCİ - Gurbette Ölmek
ENGİN ÖZKOL - Tıpkı Eski Bir Dostumun Ziyarete Gelmesi Gibi bir akşam yürüyüşü
SERDAR RİFAT - Borges ve Ben II
SERDAR RİFAT - Nereye bakıyor(uz)?!

SÖYLEŞİ
İBRAHİM YILDIRIM - “Değerli olanı edebiyat zaten yanına çağıracaktır.” Söyleşi: Murat Yalçın
M. KAYAHAN ÖZGÜL - “İnsanın estetik tarihi edebiyatta gizli ise, kişioğlunun teknoloji ile kurduğu ilişkinin estetize edilmiş yansımaları da edebiyat üzerinden okunabilir.” Söyleşi: Abdullah Ezik

YAZI
MEHMET CAN DOĞAN - “Mısır Dönüşü” Aynaya Ok Atmak
ERENDİZ ATASÜ - Modernizm ile Postmodernizm Arasında Salınan Metin
MUKADDER ÖZGEÇ - Dolambaç: Erişilmez Olanın Gizemi
MUSA YAZICI - Elif Sofya’nın Ekopoetik Şiiri
ORÇUN ÜÇER - Selim İleri’nin Gönül Yürüyüşü
RAMİS DARA - Seyyidhan Kömürcü’nün Şiiri
BURAK ÇETİNTAŞ - Güngör Tekçe’ye selam...

BULMACA
ERSİN TEZCAN