YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Geleceğe Eskizler

Geleceğe Eskizler

ISSN: 977-1300-2740-177

Sayı : 177 Dönem : Temmuz - Ağustos 2020

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
21.00 TL    Etiket Fiyatı : 28.00 TL
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

HakkındaİçindekilerAbonelik

Geleceğe eskizler

Sanat Dünyamız dergisi, 177. sayısında kapağına sanatçı Victoria Baskin Coffey’nin Yeni Zelanda’dan karantina sonrası ilk piknik fotoğrafını taşıyor. Fotoğraf Elif Kamışlı’nın dergi için hazırladığı pandemi sürecine dair denemesi ve bu denemeye eşlik eden Victoria Baskin Coffey, Jennifer Deger, Fernando García Dory, Bose Krishnamachari, Hale Tenger ve Adrián Villar Rojas’ın görüşlerinin bulunduğu yazı vesilesiyle dergide yer alıyor. Dergide sanatın yaşadığımız süreç içindeki konumu ve bu konumun etkilerini tartışan yazılara, sanat tarihi üzerine güncel araştırmalar, sergi değerlendirmeleri, eleştiriler, denemeler eşlik ediyor. Derginin ‘Ajandada Ne Var?’ bölümünde bu sayı, sanatçı Nejat Satı’nın ajandası yer alıyor.

Umut ve Dört Mevsim

Elif Kamışlı’dan tüm dünyada devam eden pandemi sürecinin hayatlarımıza ve kültür sanat kurumlarına, sanatçılara etkisine ve yaşanan değişimlere dair bir deneme. Yazının sonunda bu denemeye Victoria Baskin Coffey, Jennifer Deger, Fernando García Dory, Bose Krishnamachari, Hale Tenger ve Adrián Villar Rojas’in sanat dünyamiz için yazdıkları görüşleri eşlik ediyor.

Çevresel Sanatın Son Epik Kahramanı: Christo ve Jeanne-Claude
31 Mayıs 2020’de vefat eden çevresel sanat eserleriyle taninan sanatçi Christo için Çelenk Bafra bir veda yazısı kaleme aldı.

Sanatın Gereksizliği Üzerine
Semih Fırıncıoğlu’ndan sanatların işleyiş biçimlerine dair sorgulayıcı bir dizinin ilk yazısı.

Yeşilin Kusursuzluğunda
Bitki resminin tarihine bakış sunan bu yazıda Ece Balcıoğlu, kaynakları ve Osmanlı topraklarındaki gelişiminden bugünkü yansımalarına, bu sanatın izlerini sürüyor.

İkinci Ev Bulma Öyküsü
Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nden araştırma görevlisi Ekaterina Aygün, 20. Yüzyılın başlarında İstanbul’a göç eden fotoğrafçı ve ressam Jules Kanzler üzerine araştırmasının bir bölümünü dergide paylaştı.

Sanatı Baştan Kurmak
Bugünün trajedisi gelecek kuşaklara aktarılırken, yeni sanat varolan yapının içinden değil, umut, sevgi ve arzuyla yer altından çıkacak. Fırat Arapoğlu’ndan virüsün yok edemediği sanat için yeni bir çerçeve arzusuna dair bir eleştiri.

Sanat Ekosisteminde Aralıklar Yaratmak
Sanat Inisiyatifleri Söyleşileri serisi kapsamında Rana Kelleci, Çanakkale’den Sub’la merkezi, merkezin dışında olmayı ve projelerini konuştu.

Görmen Lazım: Tuhaf Zamanların Sanatsal Açıklamaları
Açıklaya Açıklaya Sanat serisinde Süreyyya Evren bu kez, muhakkak görülmesi gereken eserler ve içinden geçilen sanat alanlarına bakıyor.

Bienalleri Yeniden Düşünmek
Gizem Gedik, büyük ölçekli uluslararası sanat etkinlikleri bienallerin 2021’de ve sonrasında nasıl şekilleneceğine dair açıklamaları ve sanat dünyasına etkilerini inceledi.

Araştırma Arzusu Bitmiyor
Kütüphaneler, kültür sanat kurumları arasında pandemi sürecinden en çok etkilenenlerden oldu. Sanat Kütüphaneleri serisinde bu sayıda bu vesileyle Yücel Manyas, Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Emine Gür’le konuştu.

Değişimin Yönü, Dijital Refleks ve Nam June Paik’ın Bağlantılı Dünyası
Amsterdam’daki çağdaş sanat kurumlarından örneklerle pandemi sürecindeki dijital iletişim ağları, bu iletişim ağlarının oluşturduğu topluluklar ve Nam June Paik’in geleceği çevrimiçi ağlar üzerinden tahayyül edişini Nesli Gül Durukan ele aldı.

Zihnin Çekmeceleri
Fatih Özgüven sanatçı İnci Eviner’in Galeri Nev İstanbul’da 10 Haziran’da açılan ve 19 Eylül 2020’ye dek sürecek yeni kişisel sergisi “Kalanlar, Geri Dönenler ve İmalar” üzerine yazdı.

87 Gün Sonra…
Uzun bir aradan sonra galeri mekânlarında sergi gezme deneyimi yeni soruları da beraberinde getiriyor. Kültigin Kağan Akbulut Sanat Dünyamız için gezdi ve izlenimlerini yazdı.

Sanat Dünyamız’a buradan abone olabilirsiniz.

Editörden - Fisun Yalçınkaya

GELECEĞE ESKİZLER

SANAT DÜNYAMIZ’IN BU SAYISINDA, FARKLI YAZILARA EŞLİK EDEN İKİ ESKİZ KARŞINIZA ÇIKACAK. BİRİ, İNGİLİZ SOKAK SANATÇISI BANKSY’YE AİT. GEORGE FLOYD’UN ARDINDAN DÜZENLENEN EYLEMLER SIRASINDA YIKILAN, KÖLE TÜCCARI EDWARD COLSTON’IN HEYKELİNİN YERİNE KONMASI İÇİN GETİRDİĞİ ÖNERİNİN ESKİZİ: HEYKELİ DEVİREN PROTESTOCULARIN HEYKELİ.
DİĞERİ, 2022’DE DOCUMENTA 15’İN KÜRATÖRLÜĞÜNÜ ÜSTLENECEK OLAN ENDONEZYALI KOLEKTİF RUANGRUPA’NIN BİENAL ÜZERİNE YAPTIĞI AÇIKLAMALARA EŞLİK EDEN ESKİZİ, ADI: ‘LUMBUNG’. ENDONEZCE ‘ORTAK KULLANILAN PİRİNÇ AMBARI’ ANLAMINA GELEN ‘LUMBUNG’ KELİMESİ, BİRLİKTELİĞE VE PAYLAŞIMA VURGU YAPAN YENİ YAPILARA İŞARET EDİYOR. BU SAYI PANDEMİ GÜNCELERİNE, PANDEMİ SONRASI TAHAYYÜLLERE VE GÜNDEMDEN BAĞIMSIZ ARAŞTIRMALARA, SERGİLERE, ELEŞTİRİ YAZILARINA YER VERİYORUZ AMA BULUŞMA NOKTALARI VE GELECEĞİN ESKİZLERİ, BİZİ BİRLİKTE HAREKET ETMEYE, YAŞAMDA VE EYLEMDE BİR ARADA OLMAYA ÇAĞIRIYOR.

KAPAĞIMIZDA İSE ELİF KAMIŞLI’NIN PANDEMİ SÜRECİNE BAKIŞINI VE DÜNYANIN FARKLI YERLERİNDEN BİRLİKTE ÇALIŞTIĞI SANATÇILARIN GÖRÜŞLERİNİ AKTARDIĞI YAZISINDAN GELEN BİR FOTOĞRAF YER ALIYOR. SANATÇI VICTORIA BASKIN COFFEY’DEN GELEN BAMBU ORMANLARINDA KARANTİNA SONRASI ÇEKİLMİŞ BİR PİKNİK FOTOĞRAFI, HEPİMİZE NEHİR KIYISINDAN SESLENİYOR.

BU SAYIDA BİR DE YENİ YAZI DİZİSİ BAŞLIYOR. SEMİH FIRINCIOĞLU, SANAT ÜZERİNE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞIYOR. BU ELEŞTİREL DİZİYE EMRE SENAN’IN YAZI İÇİN HAZIRLADIĞI ÇİZİMLERİ EŞLİK EDİYOR.

Ajandada Ne Var?
Umut ve Dört Mevsim - Elif Kamışlı
Çevresel Sanatın Son Epik Kahramanı: Christo ve Jeanne-Claude - Çelenk Bafra
I. Sanatın Gereksizliği Üzerine - Semih Fırıncıoğlu
Yeşilin Kusursuzluğunda - Ece Balcıoğlu
İkinci Ev Bulma Öyküsü - Ekaterina Aygün
Sanatı Baştan Kurmak - Fırat Arapoğlu
Aralıklar Yaratmak - Rana Kelleci - sub
Görmen Lazım: Tuhaf Zamanların Sanatsal Açıklamaları - Süreyyya Evren
Bienalleri Yeniden Düşünmek - Gizem Gedik
Araştırma Arzusu Bitmiyor - Yücel Manyas - Emine Gür
Değişimin Yönü, Dijital Refleks ve Nam June Paik’ın Bağlantılı Dünyası - Nesli Gül Durukan
Zihnin Çekmeceleri - Fatih Özgüven
87 Gün Sonra… - Kültigin Kağan Akbulut