YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Direnişin Zihni

Direnişin Zihni

ISSN: 977-1300-2740-191

Sayı : 191 Dönem : Kasım - Aralık 2022

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
26.25 TL    Etiket Fiyatı : 35.00 TL
-+

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

HakkındaİçindekilerAbonelik

Sanat Dünyamız Dergisi Kasım Aralık sayısı yayımlandı.

Sanat Dünyamız dergisi Kasım Aralık sayısında yoğun sanat gündeminin nabzını tutuyor. Dergi kapağına Dirimart’ta “Huriler ve Yolcular” adlı kişisel sergisiyle ağırlanacak olan İnci Eviner’i, sanat pratiğinin temel meselelerini ele aldığı Burcu Çimen’in gerçekleştirdiği geniş bir söyleşiyle taşıyor. 17. İstanbul Bienali’nin ortaya attığı sorulara dair kapsamlı bir eleştiri de Seda Niğbolu’nun kaleminden okurla buluşuyor. Salt Galata ve Salt Beyoğlu’nda devam eden “Sahnede 90’lar” sergisi Erman Ata Uncu’nun sergi yaklaşımı ve Türkiye’nin 1990’larına baktığı incelemesiyle dergide. Ayrıca Ümit Mesci’nin 16. Lyon Bienali’ne, Melike Bayık’ın 8.  Çanakkale Bienali’ne, Gürçim Yılmaz’ın ise ilk kez düzenlenen Kommagene Bienali’ne dair izlenimleri birer yazıyla yer buluyor.

ArtSümer’de 12 Kasım’a dek süren Gözde İlkin’in “Emanet Zemin” başlıklı solo sergisine dergide Rana Kelleci’nin yazısı ve yazıya eşlik eden bir çizimyile yer veriliyor. Bilge Alkor’la İshak Reyna’nın söyleşisi hem sanatçının pratiğine hem de yeni sergisinin arka planındaki okumalara dair yeni kapılar açıyor. Süreyyya Evren eleştiriye dair serisi İç Sanat Ses Siz’in üçüncü yazısını okura sunuyor. Elif Kamışlı’nın Adrián Villar Rojas’ın yeni sergilerine dair bir denemesi ve Huo Rf’nin değerlendirdiği sanat kitaplarına dair bir yazısı da Kasım Aralık sayısında.

Derginin ajandası ise bu sayı sanatçı Ahu Akgün’e emanet.

Sanat Dünyamız’a buradan abone olabilirsiniz.

Editörden - Fisun Yalçınkaya

Direnişin Zihni

“İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ TOPLUMSAL AYRIŞMAYI SANAT YOLUYLA GEÇİCİ DE OLSA NASIL AŞARIZ, AKADEMİNİN KIYISINDA YER ALAN BİLGİ TEORİLERİ VE ÜRETİMİ NASIL SANATSAL YÖNTEMLERLE GENİŞLETEBİLİR VE GÜNLÜK HAYAT İÇİNDE KOLEKTİF BİR YARATIM SÜRECİNİ NASIL GERÇEKLEŞTİREBİLİRİZ?”. İNCİ EVİNER BU SORULARI HASKÖY’DE GEÇTİĞİMİZ AYLARDA YENİDEN HAYATA GEÇİRDİĞİ ORTAK EYLEM AYGITI’NIN TEMEL ARAŞTIRMA SORULARI OLARAK ÖZETLİYOR. ARDIMIZDA KALAN ZAMANA VE GELECEK OLAN YENİ YILA BAKARKEN ANLAMLI BU SORULARI DÜŞÜNMEK. BU SAYIDA GENİŞÇE YER VERDİĞİMİZ SÖYLEŞİSİNİ OKUYUP SANAT PRATİĞİNİN TEMEL NOKTALARINA DEĞİNİRKEN ZİHNİ VE SEZGİLERİ HAREKETE GEÇİRECEK YANITLARI ARARIZ BELKİ HEP BİRLİKTE.
SANAT HEPİMİZİN MERAKINI YÜCELTİP, ŞAŞIRTIYOR VE BİLEMEDİĞİMİZ YERLERE KORKUSUZCA YOL ALMAMIZI SAĞLIYOR. BU BAKIŞ BELLİ BİR GÜVENİ, RAHATLAMAYI VE MUZİPLİĞİ DE GETİRİYOR. COŞKUYU, DOSTLUĞU, KENDİNE VE YANINDAKİLERE SAMİMİYETLE SAHİP ÇIKMAYI DA. BELKİ KISACA BÖYLE ANLATABİLİRİZ KOMET’İ. BİRİNE TÜRKİYE’DE SANATIN, RESMİN, ŞİİRİN TARİHİNİ ANLATMAK İSTESEK İLK BAHSEDECEĞİMİZ İSİMLERDEN OLUR, NEŞESİNDEN DE BAHSETMEYİ ASLA ATLAMAYIZ. 2013’TE MİLLİYET’TEKİ BİR SÖYLEŞİMİZDE “ANLATMAK İSTEDİKLERİM RESİM, ŞİİR, VİDEO VEYA PERFORMANS OLSUN AYNI ÖZ VE DÜŞÜNCEDEN KAYNAKLANMAKTADIR. İNSANOĞLUNUN VAROLUŞUNDAN BERİ KONUSU OLAN ‘VAR OLAN’ NEDİR VE NEDEN VARDIR? HAPSOLDUĞUMUZ VARLIK ISTIRABI TOPLUMSAL VE KİŞİSEL OLARAK ZAMAN VE MEKÂNDA SORGULANMA HALİ NASIL HALLEDİLEBİLİR?” DEDİĞİNİ ANIMSIYORUM.
BU DERGİYİ HAZIRLARKEN SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIĞIMIZ KOMET’İ SEVGİ VE SAYGIYLA ANIYORUZ.

Ajandada Ne Var?
Zihin, Sezgi ve Dünya Arasında - Burcu Çimen - İnci Eviner
Bir Arşiv ve Belgeleme Bienali - Seda Niğbolu
Bedenin de On Yılı - Erman Ata Uncu
Direnme ve Başa Çıkma Yolları - Ümit Mesci
Kavuşma - Rana Kelleci
Karmaşıklığın İzinde Yeni Birliktelikler - Furkan Öztekin
Abbas’ın Gözü Üzerimizde - Süreyyya Evren
O Gül de Yaşadı Ne Yaşamışsa Güller... - İshak Reyna - Bilge Alkor
Kim Kimi Düşlüyor? - Elif Kamışlı
Görmenin Kenarında ve Infinite Rhythm Üzerine - Huo Rf
Mitler ve Höyükler: Birlikteliğin Kıyısında - Melike Bayık
“Fazla mı Edgy’im Günlük?” - Ulya Soley
Adada, Karada, Arada, Derede: Uygarlık - Gürçim Yılmaz