YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Demokrasinin Nesi Var? Atina’daki Uygulamalardan Amerikan İbadetine

Demokrasinin Nesi Var? Atina’daki Uygulamalardan Amerikan İbadetine

Yazar:

Kategori: Cogito

Çeviren:

ISBN: 978-975-08-2642-9

Tekrar Baskı: 2. Baskı / 01.2023

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 10.2013

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
210.00 TL    Etiket Fiyatı : 280.00 TL
-+

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Orijinal Adı: What’s Wrong With democracy?
Sayfa Sayısı: 368
Boyut: 13.5 x 21 cm
Tekrar Baskı: 2. Baskı / 01.2023

İÖ beşinci yüzyıl Atina’sındaki demokrasi uygulamaları üzerinden günümüz demokratik sistemine eleştirel bir bakış Demokrasi’nin Nesi Var?
Loren J. Samons modern siyaset teorisinde model alınan Atina demokrasisini, beşinci ve dördüncü yüzyıl Atina’sının dış politikası, seçim sistemi, kamusal harcamalar, Atina toplumunda dinin yeri gibi ana başlıklar üzerinden inceliyor. Sistemin bilinmeyen yada çoğunlukla göz ardı edilen boşluklarını ve başarısızlıklarını irdeliyor.
Amerika’nın “Kurucu Babalarının” demokrasiye güvenmemesini, klasik Yunan demokrasisini iyi incelemiş olmalarına bağlayan Samons’un bu kitaptaki esas amacı, çoğunluğun egemenliğinin her zaman iyi ve adil yönetime çıkmadığını “demokrasinin beşiği” Atina örneği üzerinden göstermek.

Hem antik hem modern demokrasinin sevapları ve günahları üzerine eleştirel düşüncede önemli bir durak Demokrasinin Nesi Var?

Bu kitap modern demokrasiye yönelik eleştirileri sunmayı ve geliştirmeyi amaçlamaktadır. Sadece bir demokrasi müzakeresinden veya demokrasi üzerine bir söylemden değil, demokrasi eleştirisinden bahsettiğimi vurgulamak isterim. Bu eleştiri demokrasinin felsefi temellerini, halkın demokrasi anlayışını, demokratik seçimler yoluyla temsili devlet uygulamasını ve günümüz Amerika’sında demokratik düşünce ve uygulamaların oluşturduğu toplumsal ve entelektüel çevreyi hedefleyecektir.
Elbette her siyaset bilimi öğrencisi, Birleşik Devletler Anayasası’nda düzenlenmiş Amerikan devlet sisteminin gerçekte on sekizinci yüzyılda tanımlandığı şekliyle bir “demokrasi” olmadığını bilir. Gerçekte, Amerika’nın kurucularının çoğu –halkın kendi kendini doğrudan halk meclisinde verilen oylarla yönettiği– antik Atina’da uygulanan “saf” demokrasiyi özellikle tutarsız ve tehlikeli bir devlet biçimi kabul ediyordu. Geniş meclislerin tehlikeleri üzerine fikir belirten James Madison meşhur konuşmasında “Her Atinalı yurttaş bir Sokrates olsaydı bile toplanan her Atina meclisi yine bir kuru kalabalık olurdu” derken, diğer kurucular da Atina rejimine dair benzer şüpheci görüşler beyan etmiştir. Kurucular ilham veya örnekleme amacıyla klasik devletlerden yararlandıkları ölçüde cumhuriyetçi Roma’yı (hatta timokratik Isparta’yı) Atina demokrasisine yeğliyordu. Erken Amerikan eyalet devletlerini ve yeni ulusal sistemi tanımlamak için cumhuriyet ve demokratik cumhuriyet, hatta bazen temsili demokrasi terimlerini kullandılar.Benzer Kitaplar


Yazarın Diğer Kitapları