YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Cemal Erez – 7 Günah

Cemal Erez – 7 Günah

ISBN: 978-975-08-4232-0

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 05.2018

Hazırlayan:

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
45.00 TL    Etiket Fiyatı : 60.00 TL
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı: 148
Boyut: 23 x 29 cm

“Cemal Erez – 7 Günah – Bir Bürokratın 24 Saati”

Ressam Cemal Erez’den “Yedi Günah” – “Bir Bürokratın 24 Saati”

Yapı Kredi Kültür Sanat, 16 Mayıs – 13 Haziran 2018 tarihleri arasında ressam Cemal Erez’in “Yedi Günah” – “Bir Bürokratın 24 Saati” adlı iki bölümden oluşan sergisine ev sahipliği yapıyor. “Yedi Günah” insanın mülkiyet etrafında kurulmuş olan tarihsel durumunun izini sürerken; “Bir Bürokratın 24 Saati” ise bir bürokratın, yani devlet kurumunda çalışan üst düzey bir yöneticinin 24 saatini irdeliyor.

Ressam Cemal Erez’in işlediği “Burjuvalar” serisinin bu yeni durağında, insanlığın burjuva halleri “Yedi Günah” başlığı ile konu ediliyor. Aslen din kökenli olan bu kavram, sanatçı tarafından bütün tanrısal bağlarından ayrıştırılarak, toplumsal bir olgunun incelenmesi için kavramsal çerçeve olarak kullanılıyor. İnsanın mülkiyet etrafında kurulmuş olan tarihsel durumunun izini sürmek için; şehvet, cimrilik, tembellik, oburluk, kıskançlık, kibir ve öfke halleri “Yedi Günah” olarak merkeze yerleştiriliyor.

Serginin diğer bölümü “Bir Bürokratın 24 Saati”ise Cemal Erez’in 2002 – 2010 yıllarında, Paris-İstanbul arası yolculukları süresince eskizler halinde tasarladığı ve ardından İstanbul’daki atölyesinde üç yıllık bir çalışmayla ürettiği işlerden oluşuyor.

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Grafik Bölümü’nü, mezuniyet projesi olarak sunduğu “65 KV” adlı 4 dakikalık bir animasyon filmle bitirdi (1973). Aynı film, 1974 Hisar Kısa Film Yarışması’nda “Büyük Ödül”ü getirdi.

1973-2007: Sinema diliyle resim dilini animasyon tekniği ile birleştirdiği kısa filmler gerçekleştirdi: 1980 de yerleştiği Paris’te, Centre Nationale Cinematographie (Ulusal Sinema Merkezi) tarafından finanse edilen, Meral Erez’le birlikte gerçekleştirdikleri animasyon kısa filmlerin yanı sıra bağımsız desen ve tuval üstüne yağlıboya çalışmalara başladı.

Aynı dönemde, Ulusal Decoratif Sanatlar Okulu’na kabul edilerek (Ecole Nationale Des Arts Decoratif) Animasyon Bölümü’nde üç yıllık bir eğitim gördü.
1988’de Paris’ten İstanbul’a döndü ve resim çalışmalarını yoğunlaştırdı.

1994-98 arasında, yine Meral Erez’le birlikte, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından finanse edilen “Haset” adlı 15 dakikalık bir animasyon film ve 1998’de Sezen Aksu’nun, Goran Bregovic’in “Kalaşnikof” adlı şarkısından hareketle, Türkiye’de “bir ilk” olarak tamamı animasyon olan bir “klip” gerçekleştirdi. Sezen Aksu klibi, 2001’de Fransa’nın ARTE ve İsviçre’nin TSR kanalında yayımlandı.

Cemal Erez’in, 1996-97’de, Meral Erez’le birlikte, basın için gerçekleştirdiği birer dakikalık iki adet çizgi reklam filminden “Kuşlar” Basın Kristal Elma, “Ağaçlar” da Basın Mansiyon Ödülleri” aldı. Kristal Elma, “Ağaçlar” da Basın Mansiyon Ödülleri” aldı.

2000 yılına kadar kaldığı İstanbul’da, 1994’te İstanbul Fransız Kültür Merkezi sergi salonunda, gerçekleştirmiş olduğu animasyon film desenlerinden oluşan bir sergi açtı.

Cemal Erez, 2000’de tekrar döndüğü Paris’te, yine Meral Erez’le birlikte, yine Centre Nationale Cinematographie (Ulusal Sinema Merkezi) tarafından finanse edilen iki animasyon film daha gerçekleştirdi.

2004’te yeniden İstanbul’a döndü ve günümüze kadar devam ettiği, İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde desen ve animasyon dersleri vermeye başladı.

Cemal Erez, 2014 yılı sonunda Osman Kavala’nın yönettiği Tütün Deposu salonunda “Bir Bürokratın 24 Saati” adlı, 24 tablodan oluşan ilk kişisel resim sergisini gerçekleştirdi.

Sanatçı, 1980-2010 yılları arasında, Paris-İstanbul yaşam diliminde eskizlerle tasarladığı resim çalışmalarını, 2011’den bu yana, İstanbul’daki atölyesinde gerçekleştirmiştir ve yeni çalışmalarla sürdürmektedir.

10/04/2018
İstanbulBenzer Kitaplar


Yazarın Diğer Kitapları