YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Bütün Öyküleri – Feyyaz Kayacan

Bütün Öyküleri – Feyyaz Kayacan

Yazar:

Kategori: Edebiyat, Öykü

ISBN: 978-975-363-046-8

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 05.1993

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
13.89 TL    Etiket Fiyatı : 18.52 TL
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı: 364
Boyut: 13.5 x 21 cm

Sait Faik sonrası öykücülüğümüzün en güçlü isimlerinden Feyyaz Kayacan, 1950’li yıllardan başlayarak ince zekâsı, dengeli ironisi, ifade özgünlüğü ile edebiyatımızda kendi özel yerini açmayı başarmıştı. Şiirde Can Yücel’in temsil ettiği cüretin öyküdeki karşılığı Feyyaz Kayacan’dı. 1993’te yitirdiğimiz bu usta, yapıtlarının kendisini gereğince tanıma olanağı bulamamış en genç kuşaklara ulaştığını ne yazık ki göremedi. Feyyaz Kayacan, Türk edebiyatının şen kirpisi.

CEHENNEMDE BİR YUSUF

1

Hiçoğlu’na

Bakın sonra inanamıyorum işte. Ben bir Yusufun biriyim. Boylamışım bütün boşlukları. Satılmışım bütün kuyulara, yük­sük içi zindanlara.

Sonra bir bakıyorum size geliyorum sizde saat güneşin kö­rüne bilmem kaç çıkmaz kala. Siz kuyularda başvermelerdesiniz daha. Ve bir Kaf dağı dikili her kuyunun gözüne, altlı üstlü ya­şamlar dediğiniz ilkelerde. Daha bir burkuluyor daha bir çarpı­lıyor göze aldığım ışık göremediklerinizle.
Burası Terzela.
Terzela’da basamaklar bile çıkmazlardan oyulma.

* * *

Bir pencere açıyorsunuz bir çirkinlik daha çıkıyor ortaya. Bir pencere açıyorsunuz bir çıkmaz daha iniyor güneşten.

* * *

Şimdi duvarlar çıktı bir de başıma. Gözümü ayıramıyorum duvarlardan. Ayırsam yutacaklar us defterimin bir yitik yaprağı­na yazdığım kapıyı. Çıkmazlar sayımına bile gidemez olacağım.Benzer Kitaplar