YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Bube’nin Sevgilisi

Bube’nin Sevgilisi

Yazar:

Kategori: Edebiyat, Roman

Çeviren:

ISBN: 978-975-08-4356-3

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 10.2018

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
15.28 TL    Etiket Fiyatı : 20.37 TL
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Orijinal Adı: La ragazza di Bube
Sayfa Sayısı: 224
Boyut: 13.5 x 21 cm

“Bube’nin Sevgilisi”

“Acıyı tatmayan insanın kalbi kötüdür” dedi Mara. “Çünkü insan acıyı tattığında, bir daha kimsenin kötülüğünü isteyemez.”

Carlo Cassola, İkinci Dünya Savaşı sonrası İtalyan edebiyatının etkin figürlerinden biri olarak öykü ve romanlarıyla dünya edebiyatında önemli bir yer edinmiştir.  Savaştan yeni çıkmış toplumların acılarını doğrudan aktaran Yenigerçekçilik akımına özgü yazım tarzını benimsemiş, duygu ve deneyimlerini mütevazı kır hayatıyla renklendirdiği eserlerinde, yazarın hayli etkilendiğini söylediği, James Joyce’un “Dublinliler”ini çağrıştıran esintilere rastlamak mümkündür. Cassola’nın tarihsel olaylara tanıklık eden başkahramanları köy hayatının sıradan insanlarıdır.

İki gencin aşkı üzerinden, savaş sonrası İtalya’sında siyasi ve toplumsal sorunları irdeleyen “Bube’nin Sevgilisi” 1960 yılında Strega Ödülü’nü aldı. Claudia Cardinale ile George Chakiris’in başrollerinde oynadığı filmi ise 1963 yılında Luigi Comencini tarafından çekildi.

İtalyan edebiyatından önemli eserler yayımlamaya devam eden YKY’den çıkan “Bube’nin Sevgilisi”ni Yelda Gürlek çevirdi.

Saygıdeğer yargıçlar, bir an için düşünün: Bube on dokuz yaşında bir gençti. Babasız, öksüz bir çocuktu, ona öğüt verecek, yol gösterecek kimsesi yoktu. Partizan olmaya gidiyor: O genç yaşında eline tabanca, tüfek alıyor; evine döndüğünde insanlar etrafını sarıp bu yolda devam etmesi için onu kışkırtıyor, ona şehitlerin öcünü alması gerektiğini, dövmesi gerektiğini, öldürmesi gerektiğini söylüyorlar… Ateş edip, öldürme zamanının geride kaldığını o nereden bilsin? Ona şöyle diyorlar: Sana verilen isme layık olmalısın, yoksa senin adın İntikamcı değil mi?Benzer Kitaplar


Yazarın Diğer Kitapları