YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Bosch

Bosch

ISBN: 978-975-08-1523-2

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 10.2009

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
15.28 TL    Etiket Fiyatı : 20.37 TL
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı: 256
Boyut: 15 x 17 cm

Benzersiz bir üsluba sahip…

Batı resminin usta sanatçılarına ilgi duyanlar kadar sanatla yeni tanışanlar için özenle hazırlanan bu kitaplar bütün dünyada ilgi görüyor, kütüphaneleri zenginleştiriyor.

Uluslararası sanat tarihçileri tarafından yazılan kısa ve öz bilgilere sanatçıların eserlerinin yüksek kaliteli baskıları eşlik ediyor.

BOSCH Biyografi

1453: Hieronymus Van Aken, ‘s-Hertogenbosch’ta (bugünkü Bois-le-Duc) doğdu. Büyük olasılıkla Aken’dan göç etmiş olan (Van Aken, “Aken’lı” anlamına gelmektedir) mütevazı bir ailenin çocuğuydu. Ailesi en az iki kuşaktır ‘s-Hertogenbosch’ta yaşıyordu. Bosch’un atalarının 14. yüzyılın sonu kadar eski bir tarihte bile ‘s-Hertogenbosch’ta yaşadığını kanıtlayan resmi belgeler bulunmaktadır. Babası Anthonius Van Aken ile büyükbabası Jan da ressamdı. Bosch’un ailesinde sanatçılar ve ressamlar olduğunu biliyoruz fakat nasıl yetiştirildiği ya da resmi eğitimi konusunda hiç bilgimiz yok. Ailesi tarafından yetiştirildiğini ve eğitildiğini tahmin ediyoruz. Bosch lakabı, belli ki ressamın asıl memleketi ‘s-Hertogenbosch’un kısaltmasıdır.

‘s-Hertogenbosch, Brabant bölgesindedir ve 15. yüzyılda kurulan Duchy’nin dördüncü kentidir. Tıpkı Brüksel, Lille ya da Louvain’deki gibi ‘s-Hertogenbosch’ta da aristokratlar yaşamıyordu, Breda’lı Nassau ya da Hollanda’daki diğer hamilerle kıyaslanabilecek büyük ve soylu aileler de yoktu. ‘s-Hertogenbosch’un, bütün faaliyetlerine rağmen Duchy’nin büyük şehirleriyle rekabet etmesi imkânsız olan kent halkından başka önemli mali destekçisi bulunmuyordu.

1474: ‘Hieronymus’un adı ilk kez resmi kayıtlarda geçer. Kayıtlar Hieronymus ve kızkardeşi arasındaki bir alışveriş hakkındadır. 1480 yılında kayıtlarda ilk defa ressam olarak anılır.

1481: Zengin bir aristokrat olan Aleyt Van der Mervenne’yle evlenir. Çiftin çocuğu olup olmadığı bilinmiyor. Aleyt, kendisinden neredeyse yirmi yaş daha genç olan kocasından uzun yaşamış ve 1522-1523 yılları arasında ileri bir yaşta ölmüştür.
1486: Bu tarihten itibaren Bosch’tan Meryem Ana Kardeşliği’nin bir üyesi diye bahsedilmektedir. Bu kardeşliğe katılmak o tarihte bile eski bir aile geleneğiydi çünkü 14. yüzyılın sonu kadar erken bir tarihte bile kardeşliğe katılmış Van Aken’lar vardı. Bakire Meryem’i onurlandırmak için kurulan camiaların sayısı 13. ve 14. yüzyıllarda artmıştı. Hollanda’daki kentlerin çoğunda kısa süre içinde benzer topluluklar kurulmuştu. Bosch’un zamanında, ‘s-Hertogenbosch’taki kardeşliğe üye olan kadın ve erkeklerin sayısı epeyce artmıştı.
Kardeşliğin amacı özünde Meryem Ana’ya bağlılık ve zaman zaman da fakirlere yardım dağıtmaktı. Bu dindar kuruluşun şehirde önemli bir rolü vardı ama sanatsal ve toplumsal etkisi dini nüfuzundan daha fazlaydı. Aslında, kardeşlik yerel sanatçılara eser sipariş ediyor ve şapellerin dekorasyon çalışmalarında görev almalarını talep ediyordu. Van Wessel’e ait bir eserin 1475-1476 yıllarındaki restorasyonu sırasında eklenen iki yaprağın Bosch’un elinden çıktığı düşünülmektedir. Bosch, Meryem Ana Kardeşliği için pek çok çalışma yapmıştır.

1493-1494: Vitrayların planını çizmiş ve kardeşlik üyelerinin isimlerinin yazılacağı bir panonun hazırlanması sürecinde başka sanatçılarla birlikte çalışmıştır.

1504: Hollanda Hükümdarı ve Castilla Kralı Güzel Felipe, Son Yargı’yı sipariş etti.

1508-1509: Meryem Ana Kardeşliği ?apeli’nin restorasyon çalışmaları sırasında yaldızlama ve çokrenkli bezeme çalışmalarını gerçekleştirdi. Bir haç modeli hazırladı. (1511-1512)

1516: ‘s-Hertogenbosch’ta öldü.Benzer Kitaplar


Yazarın Diğer Kitapları