YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Beowulf – Seamus Heaney’in Modern İngilizcesinden

Beowulf – Seamus Heaney’in Modern İngilizcesinden

ISBN: 978-975-08-2488-3

Tekrar Baskı: 4. Baskı / 03.2022

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 03.2013

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
75.00 TL    Etiket Fiyatı : 100.00 TL
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Orijinal Adı: Beowulf
Sayfa Sayısı: 136
Boyut: 13.5 x 21 cm
Tekrar Baskı: 4. Baskı / 03.2022

İngiliz edebiyatı tarihinin en eski metinlerinden Beowulf tahminen sekizinci ve onuncu yüzyıllar arasında bir zaman diliminde Britanya’da kaleme alınmıştır, oysa konusu ve olayların geçtiği yerler, beşinci yüzyıla kadar Ada’yı istila eden Kuzeyli pagan kavimlerin beraberlerinde getirdikleri destanlardan olduğuna işaret eder. Prens Beowulf’un önce Danları, sonra kendi kavmi olan Gotları doğaüstü varlıklardan kurtarmak için girdiği mücadeleleri anlatır.

İngilizcenin geçirdiği değişimden ötürü artık özgün dilinden okunamayan destanın çevirileri içinde Nobel ödüllü İrlandalı şair Seamus Heaney’ninki özel bir yere sahiptir. Heaney Beowulf’u Anglo Saksoncanın sessel özelliklerini olabildiğince koruyarak günümüz İngilizcesine aktarmayı başarmıştır.

Prolog: Danların Yükselişi

Evet. Mazide yaşayan Mızraklı Danlar ve kralları gözü pek adamlardı, görkemliydiler. Hep dinledik onların destanlarını. Başta Shield Sheafson, şimşek hızıyla dağıtırdı şölenleri, hışımla dalıp, salonlara korku salardı. Terk edilmiş bir çocuk olarak başladıysa da açıldı sonra bahtı, kudret kazandı, kendini kanıtladı. Boyun eğdirdi balina yolunun öte kıyısındaki kavimlere. Tam bir kraldı. Sonraları bir oğlu oldu Shield’in, huzur bulsunlar diye bağışladığı bir hediye, başsız geçen günlerde uzun süren sıkıntılarını gören Tanrı’nın. Çok şöhret kazandı Shield’in oğlu: Beow adı bilindi koca Kuzey’de. Her prens, onun gibi, görmeli geleceği, hediyeler dağıtmalı babası sağken daha ki sonra yaşlanınca bir savaşa girerse sadık dostlar bulsun saflarında. Dört yanında dünyanın, böylesi takdir gören davranışlar götürür başarıya. Shield gücünün doruğundayken çattı ecel, Tanrı çağırdı onu yanına. Askerleri yaptılar sağken dediğini, her kelamı kanunken Danlar arasında: Sırtlanıp sahile taşıdılar bedenini, hürmetle bunca yıllık hükümdarlarına. Kıvrık burunlu, kırağı kaplı bir tekne hazır duruyordu demir almaya.Benzer Kitaplar


Yazarın Diğer Kitapları