YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Aşk-ı Memnu

Aşk-ı Memnu

ISBN: 978-975-08-4135-4

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 01.2018

Hazırlayan:

100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.
%30İNDİRİM 11.20 TL   Etiket Fiyatı : 16.00 TL
-+

Pandemi sebebiyle siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı : 344
Boyut : 13.5 x 21 cm
Tekrar Baskı : 2. Baskı / 04.2020

Türk romanının klasik eserlerinden “Aşk-ı Memnu” Yapı Kredi Yayınları’nda. Halit Ziya’nın bu şaheseri, yazarın kaleminden çıktığı şekliyle, dili ve imlası korunarak, Handan İnci tarafından yayına hazırlandı.

Halit Ziya Uşaklıgil’in “Mai ve Siyah”la birlikte ikinci önemli romanı “Aşk-ı Memnu”, görünüşte ölçüsüz ve biraz da maddi çıkara dayalı bir evliliğin ortaya çıkardığı “yasak aşk”ın felaketle sona eren acıklı öyküsüdür.

Boğaziçi’nde Melih Bey takımı diye tanınmış aileden Firdevs Hanım’ın genç ve güzel kızı Bihter biraz müreffeh bir hayat sürmek, biraz da hafifmeşrep bir kadın olan annesinin kötü şöhretinden kurtulmak ve ona asla benzememek için iki çocuk sahibi, kırklı yaşlardaki Adnan Bey’le evlenir. Bihter, Adnan Bey’in yalısına gelin olarak geldikten bir süre sonra kocası Adnan Bey’de bulamadığı aşkı, kocasının çapkın yeğeni Behlül’le yaşadığı yasak aşkta bulmayı dener. Ancak bir süre sonra Behlül’ün Bihter’i yüzüstü bırakarak tekrar Beyoğlu’ndaki eski sevgilisine dönmesi, ardından da Adnan Bey’in son derece duygusal kızı, Nihal’le nişanlanmaya kalkmasıyla söz konusu “yasak aşk” bütün yalıda duyulur. Bihter kendi kendisiyle kısa bir mücadeleden sonra annesinden, Behlül’den ve yalıya gelin olarak gelmesini bir türlü hazmedemeyen, babasını kendisinden ayırdığını düşünen Nihal’den intikam almak üzere intihar eder. Bunun üzerine Behlül kaçar, Nihal tekrar babasına kavuşur, yalının Bihter’in gelmesiyle bozulan düzeni yeniden sağlanır.

“Aşk-ı Memnu”, geçen yüzyılın başında bir yandan alafranga bir hayata girmekte olan toplumu bu yönüyle tanıtırken, bir yandan da Avrupa’da görülen ve Batılı romancıların da kullandıkları soyaçekim ve determinizm gibi realizmin gerektirdiği bütün öğeleri başarıyla işlemiş, gözlemleri ve ayrıntılı betimlemeleriyle Türk romanında bir dönüm noktası oluşturmuştur.

PDF formatlı tadımlık için tıklayınız...Benzer Kitaplar