YKY - Yapı Kredi Yayınları
Sepet Ürün bulunmaktadır.
Alphonse Mucha

Alphonse Mucha

Yazar:

Kategori: Sanat

Çeviren:

ISBN: 978-975-08-2411-1

YKY'de İlk Baskı Tarihi: 04.2013

400.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

YKY İnternet Satış Fiyatı
17.36 TL    Etiket Fiyatı : 23.15 TL
TÜKENDİ

Siparişiniz en geç 2 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir.

Genel BilgilerTadımlık
Sayfa Sayısı: 256
Boyut: 15 x 17 cm

“Alphonse Mucha”

Küçük yaşta resim yapmaya başlayan Avusturyalı sanatçı Barok sanatın zenginliğinden etkilendi, portre ve duvar ressamlığından sonra tasarımcılığı ve illüstrasyonu seçti. Aktris Sarah Bernhard için hazırladığı ilk afişle ünlendi ve sanat hayatını Avrupa’dan sonra Amerika’da sürdürdü. İlüstrasyon alanında başlı başına bir ekol haline geldi.

1860: Alphonse Mucha, 14 Temmuz’da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bir ili olan Moravya’da, Ivan ice’de doğdu. Bir mübaşirin oğlu olan Mucha, ailesinden milliyetçiliğin esaslarını öğrendi. Küçük yaşta resim yapmaya başladı.
1871: Korist olarak görev aldığı Brno’daki Aziz Peter Katedrali'nde ortaokul eğitimi aldı. Barok sanatın zenginliğinden ilk defa burada etkilendi. Brno’da geçirdiği dört yıl süresinde, kendi kuşağının en önemli Çek bestecisi olacak olan Leos Janácek’le arkadaşlık kurdu.
1877: Prag’daki Sanat Akademisi’ne girmeyi başaramadı.
1879: Viyana’da tiyatro için tasarımlar yapan bir şirkette çalışmaya başladı.
1881: Çalıştığı şirketin en büyük müşterisi olan Ringtheatre’a büyük hasar veren bir yangından sonra Mucha tasarımcı olarak çalıştığı işinden ayrılmak zorunda kaldı. Küçük bir kent olan Mikulov’a yerleşip portre ressamlığı yapmaya başladı. Burada ilk hamisi Kont Khuen’le tanıştı ve onun daveti üzerine Emmahof Şatosu'nu duvar resimleriyle süsledi.
1884: Kont Khuen’in kardeşi Kont Egon için Tirol’de çalışmaya devam ederken Münih’te sanat eğitimi aldı.
1888: Yaklaşan Exposition Universelle’in heyecanını yaşamakta olan Paris’e yerleşti.
Académie Julien’e girdi ve burada Nabilerle (Sérusier, Vuillard, Bonnard ve Denis) tanıştı. Yine burada tanıştığı Gauguin’le 1893 yılında aynı atölyeyi paylaştılar. Puvis de Chavannes, Redon, Moreau ve Huysmans’ın başını çektiği Simgeci harekete katıldı.
1889: İlk illüstrasyonlarını çizdi.
1894: Aktris Sarah Bernhardt için hazırladığı ilk afiş olan Gismonda’yı tasarladı ve Bernhardt’la altı yıllık bir sözleşme imzaladı. Hayatındaki bu dönüm noktası, Mucha’nın kariyerinde afişlere yönelmesini sağladı.
1900: Exposition Universelle için, aralarında Bosna-Hersek’inki de olan farklı pavyonlar tasarladı. Aynı dönemde kuyumcu Fouquet için de çalıştı. Bu sayede, daha sonra Fouquet’nin butiği için farklı projeler gerçekleştirdi.
1904: Amerika’ya yerleşti.
1913: Temelli olarak memleketine döndü. Vatanperver duvar resimleri yapmaya ve Slav Destanı adını verdiği koleksiyonunu hazırlamaya başladı.
1928: Slav Destanı’nın yirmi tablosunu Çek halkına ve Prag kentine armağan etti.
1936: Real Games Galerisi'nde, Mucha’ya ve vatandaşı Franti ek Kupka’ya adanmış bir sergi açıldı.
1939: Alphonse Mucha, 14 Temmuz’da zatürree yüzünden hayatını kaybetti.



Benzer Kitaplar


Yazarın Diğer Kitapları